Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kuru FED Beklentileri ile 5,40 – 5,45 Bandında Dalgalanıyor

Dolar kuru FED'in Kasım toplantısından çıkacak sonucun beklendiği günde yukarı yönlü hareket ederek 5,40 liranın üzerine tırmandı. İşte piyasadan detaylar;
Dolar Kuru FED Beklentileri ile 5,40 – 5,45 Bandında Dalgalanıyor

ABD ara dönem seçimlerinden çıkan sonuç, doları yataya taşırken FED’in Kasım toplantısında nasıl bir tutum sergileyeceği merak edilmeye başlandı. FED’in faiz artırım kararı alması beklenmezken, Aralık toplantısına dair önemli mesajlar vermesi bekleniyor. Dolayısıyla dolarda yukarı yönlü hareketler yüzde 1’i aşmış durumda.

Dolar kuru yeni güne 5,37 liradan başladıktan sonra öğle saatlerinde yüzde 1’i alan yükselişle 5,40 lira düzeyine çıktı.

Dolar 5,40'ın Üzerine ÇıktıABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlardan Türkiye’yi muaf tutacağını açıklaması haberleri ile 3 ayın en düşüğünü gören dolar kuru, ABD ara seçimleri ve FED beklentileri ile 5,40 lira seviyesine yükseldi. 5,30 liraya kadar gerileyen kur, yeniden yukarı yönlü hareket ederken, Türk lirası en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu. Credit Suisse ise dolar kurunun yıl sonunda 5,10 liraya kadar gerileyeceğini öngördü.

Dolar kuru TSİ 14:30 sularında yüzde 1,50 civarında bir yükselişle 5,4489 liraya kadar tırmandı.

Dolar 5,45 Liraya ÇıktıDolar kuru 5,45 lira sınırına kadar yükseldikten sonra yüzde 1,20 oranında bir yükselişle 5,4252 liradan işlem görmeye başladı. Forex Time Global Kur Stratejisti Jameel Ahmed, Türk lirasının dolar karşısında güçlenmeye devam edebileceğini öngördü. Yıl sonunda ise yüzde 4 – 5 oranında değer kazanacağını dile getirdi.

Türk lirasının güçleneceğine dair beklentiler iyimerliğini korumaya devam ederken, kademeli bir değerlenme yaşanacağı yorumları yapılıyor. Ahmed, Ağustos ayındaki rekor düşük seviyelerden beri TL’nin dolar karşısında yüzde 20’lik bir toparlanma yaşadığını belirtti. Kurda bundan sonraki harekette enflasyonun önemli olacağına dikkat çekti.

Ahmed, Merkez Bankası’nın enflasyon baskısını azaltmak için faizleri önümüzdeki aylarda bir kez daha artıracağını düşündüğünü söyledi.

TCMB Enflasyon için Faiz ArtırabilirMerkez Bankası’nın faiz artırmasıyla birlikte Türk lirasının biraz daha toparlanacağını dile getirdi. Türk lirası krizi olmadığını ve ve kötü dönemlerini atlattığını da dile getirdi. Ahmed, “TL kademeli olarak güçlenebilir. Bunun için açık göstergeler var. Yatırımcı güveni toparlanıyor. Lira yıl sonuna kadar yüzde 4 – 5 daha değer kazanabilir,” ifadelerini kullandı.

Dolar kurunun seyrinin ne olacağı bu akşam saatlerinde gelecek FED açıklamalarının tonuna bağlı olacak.

FED Açıklaması BekleniyorFED’in toplantıdan faiz kararı çıkması beklenmiyor; ama Aralık ayında alınacak kararlara bağlı olarak şahin bir tutum sergileyip sergilemeyeceği merak ediliyor. Çarşamba günü başlayan ve bugün sona erecek olan FOMC toplantısında, gösterge faiz hedefini değiştirmeyerek yüzde 2 – 2,25 bandında bırakması bekleniyor. TSİ 22:00’de açıklanacak olan politika açıklamasında, ABD büyümesini ve işgücü piyasasını güçlü olarak tanımlamaya devam edilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum