Paylaşım

Dolar FED’in 2016 Temmuz Tutanaklarından Nasıl Etkilendi?


 

Geçen gün akşam saatlerinde açıklanan FED'in Temmuz 2016 tutanakları, doların seyrini nasıl etkiledi? Dolar piyasasında yaşanan gelişmeler ve merak edilenler haberimizde;

Yılbaşından bu yana FED’in faiz artırımı yönünde önemli kararları takip ediliyor. Merakla beklenen FED’in Temmuz toplantısına ilişkin tutanaklar, geçen gün akşam saatlerinde kamuoyuna açıklandı. Piyasaların önümüzdeki dönem için faiz artırımı ile ilgili ipucu aradıkları tutanaklarda, oldukça dikkat çekici bir nokta bulunuyordu.FED’in yakın tarihte bir faiz artırımı yapamayacağına yönelik beklentiler ile güç buldu.

Açıklanan tutanaklarda FOMC yetkilileri, yakın zamanda gerçekleştirilecek toplantılarda faiz artırımıyla ilgili ayrışmalar yaşadılar. FED tutanaklarında yetkililerin yaşadığı ayrışmalar sonucunda ise dolar, negatif yönde etkilenerek yönünü aşağıya doğru çevirdi ve düşüşe geçti. Piyasaların dikkatle takip ettiği FED tutanaklarıyla ilgili haberimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

FED tutanaklarının açıklanmasının ardından haftanın dördüncü işlem gününde dolar, euro karşısında 1,1304 seviyesine kadar geriledi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise tutanakların ardından oldukça sert bir düşüş yaşarak, haftanın dördüncü işlem gününde üç ayın dip seviyesini gördü. Ayrıca Japon yeni, bugünkü işlemlerde dolar karşısında 100 seviyesini aşmayı başardı. Geçen gün açıklanan Temmuz tutanaklarının ardından piyasanın, FED’in bu yıl içerisinde faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 50 seviyesinin altında fiyatlaması da doların bugünkü işlemlerde sert düşüşler yaşamasına neden olan diğer bir etmen oldu.

“Faiz artırımının önümüzdeki seneye bırakılacağı spekülasyonu doları negatif etkiledi”

Melbourne’de IG Ltd. piyasa analisti Angus Nicholson, dolar piyasasıyla ilgili olarak görüş bildirdi. Nicholson yaptığı değerlendirmede, FED’in faiz artırımına yönelik olarak Aralık ayıyla ilgili şüphelerin açıklanan tutanakların ardından giderek arttığını söyledi. FED’in faiz artırımını önümüzdeki seneye bırakacağı spekülasyonlarının dolar piyasasına negatif yönde yansıdığını belirten Nicholson, yenin dolar karşısında güçlenmeye devam edeceğini dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Nicholson, doların toparlanması için daha net verilere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın