Yatırım yapmaya başla!

Dolar, Petrol ve Faiz İndirimi Söylentileri ile 5,30 Liraya Doğru Hareket Ediyor

Kasım ayı enflasyon rakamları sonrasında 5,15 liranın altına gerileyen dolar kuru, petroldeki ralli yüzünden 5,30 lira sınırına göz kırpmaya başladı. İşte detaylar;
Dolar, Petrol ve Faiz İndirimi Söylentileri ile 5,30 Liraya Doğru Hareket Ediyor

Aralık ayının ilk işlem gününde en önemli gündem maddesi Kasım ayı TÜFE ve ÜFE verileriyledi. İndirim kampanyaları ile Kasım enflasyonunun düşmesi bekleniyordu. Aylık bazda yüzde 1,44 oranında gerileyen enflasyon, yıllık bazda 25,24’ten 21,62 oranına indi. Dolar kuru enflasyon rakamlarının ardından 5,18 lira seviyelerinden 5,14 seviyelerine geriledi. Ama bir süre sonra hızlı bir yükseliş kaydetmeye başladı.

Enflasyondaki düşüşün tadını tam olarak çıkaramayan dolar kuru, petrol fiyatlarındaki ralliye bağlı olarak 5,28 lira seviyelerine tırmandı.

Enflasyondaki Düşüşe Rağmen Kur YükseldiDolar kuru hızlı bir şekilde 5,25 liranın altına inmişti. Enflasyondaki düşüşle birlikte 5,1490 liraya kadar geriledikten sonra hızlı bir şekilde 5,25 liranın üzerini gördü. TSİ 10:00’da 5,1490 lirayı gören kur, öğleden sonraki işlemlere 5,20 liranın üzerinden başladı. Yüzde 1,80 oranında değer kazanan dolar kuru, TSİ 16:55’te 5,2853 liraya kadar tırmandı.

Dolar kuru yüzde 1,71 oranında yükselişle 5,2785 liradan alıcı bulmaya başlamışken, dalgalı bir seyrin hakim olduğu görülüyor.

Dolar Kuru 5,2780 LiraKurda görülen yükselişin nedeni ise hızlı yükselen petrol fiyatları oldu. G-20 zirvesinin ardından ABD ile Çin arasında ateşkes söylentilerinin artmasıyla dolar, uluslararası piyasalarda güç kaybetti. Petrol ise ateşkes haberlerine ek olarak üreticilerin üretimi kısacağına ilişkin iyimserlikle birlikte ralli yaptı.

Brent petrol fiyatı 60 doların üzerine çıkarken, Batı Teksas türü ham petrol yüzde 5 civarında yükselişle 53,80 dolara yükseldi. Petrol fiyatlarındaki gerileme, Türkiye için olumlu bir gelişme olurken; fiyatların hızlı tırmanışı da olumsuz etki olarak yansıdı. Türk lirası, petrolün pahalanmasıyla birlikte değer kaybetti ve dolar kurunun 5,30 liraya göz kırpmasına neden oldu.

Kurdaki yükselişin bir diğer nedeni ise TCMB’nin 13 Aralık’taki toplantısında faiz indirimine gideceği söylentileri oldu.

TCMB Faiz İndirimi SöylentileriEnflasyon rakamlarında yaşanan düşüşle birlikte dolar kurunun 5,15 liranın altına inmesinin ardından, faiz indirimi yapılabileceği yorumları gelmeye başladı. 13 Aralık tarihli Para Politikası Kurulu toplantısında, faiz indiriminin yapılması konusunda birkaç yorum gelmişti. Ama bugün görülen verilerdeki iyimserlikle birlikte TCMB’nin Aralık toplantısında faiz indirimine gidebileceği konusunda yorum yapanların sayısı arttı. Bu durum ise TL’deki değer kaybını artırdı.

TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte, TCMB’den Aralık ayında faiz indirimi beklendiğini dile getirdi. Ökte, “TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu defalarca hatırlatmasına rağmen piyasada bir aylık enflasyon verisiyle Merkez Bankası faiz indirimine yönelik beklentiler oluşmasına bir anlam veremesek de FED faiz artırım döngüsünün 12 Aralık toplantısında ‘dot-plot’ta 3’ten 2’ye gerileyeceği ve EM FX’in dolara karşı değer kazanacağı beklentimiz devam etmektedir,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum