Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Faiz İndirimi Beklenen TCMB Öncesi 6,85’te Geziniyor

Ekonomistlerin geneli Merkez Bankası’nın bugünkü toplantısından 25-50 baz puanlık indirim bekliyor. Faiz kararını bekleyen dolar ise yatay bir seyir izliyor.
Dolar Faiz İndirimi Beklenen TCMB Öncesi 6,85’te Geziniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün yurt içi piyasalarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısından çıkacak faiz kararı takip edilecek.

Banka bir önceki toplantıda politika faiz oranını 50 baz puan düşürerek %8,25 seviyesine çekmişti. Son 9 toplantıda toplamda 1575 baz puanlık indirim uygulandı.

Ekonomistlerin geneli Merkez’den bu toplantıda da faiz indirimi beklerken, dolar kuru günün erken saatlerinde sakin bir tutum sergiliyor

TCMB Kararını Bekleyen Dolar Yatay Seyrediyor

TCMB Kararını Bekleyen Dolar Yatay Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kur, Çarşamba günü 6,85 civarından kapandıktan sonra yeni güne yatay bir başlangıç yaptı. Saat 10:56’da %0,04 artıda 6,8579 TL’den işlem gören dolar kuru gün serisinde kısa süreli 6,84’e kadar çekildi. Euro ise şu sıralarda 7,70 civarından işlem görüyor.

Analistler saat 14:00’te açıklanacak Merkez Bankası faiz kararına odaklanırken hangi senaryoda olursa olsun kurun Cuma günü artması bekleniyor. 6,86 üzerinde kalıcılık sağlaması halinde 6,89 – 6,92 – 7,00 seviyelerine doğru bir çıkış bekleniyor.

GCM Yatırım analistleri Merkez Bankası’ndan çeyrek baz puanlık indirim beklediğini açıkladı. Yatırım Finansman ise kurun 10 günlük hareketli ortalama olan 6,8450 altında kaldığı sürece 6,80’lere doğru ineceğini belirtiyor. Genel olarak beklenti destekte 6,8170 – 6,7930 – 6,6970 olurken, direnç seviyeleri 6,8570 – 6,8880 – 6,9200 olarak açıklandı.

Vakalar Arttıkça Dolar Endeksi Yükseliyor

Vakalar Arttıkça Dolar Endeksi Yükseliyor
Kaynak: TradingView

Güncel rakamlara göre Amerika Birleşik Devletleri’nde 2 milyon 462 bin vaka var. 124 bin insanın öldüğü salgın hastalıkta vakaların en büyük kısmı 413 binle New York’ta bulunuyor.

Onu 195 bin vaka ile Kaliforniya, 173 binle New Jersey, 138 binle Illinois ve 131 binle Teksas izliyor. Son günlerde özellikle Florida, Teksas ve Kaliforniya’da vakalarda artış olduğu bildirildi.

Vakaların artması güvenli varlıkla ilgiyi yükseltirken, ABD Dolar Endeksi yükselişe geçti. Endeks şu sıralar %0,05 artıda 97,175’te seyrediyor. Normalleşmenin başladığı dönemde 96 binlere gerilemişti. Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) de dün gerçekleştirdiği %0,6’lık artışın ardından yükselişini sürdürdü.

Ekonomistlerin Faiz Konusunda Tahminleri Nedir?

Ekonomistlerin Faiz Konusunda Tahminleri Nedir?
Kaynak: TCMB

Az önce de belirttiğimiz gibi bugün yurt içinde merak edilen en önemli konu Haziran PPK toplantısında faiz konusunda nasıl bir karar alınacağı. Bloomberg HT Araştırma Birimi anketine göre banka 25 baz puan indirim uygulayarak, mevcut %8,25 olan politika faiz oranını %8’e çekecek. 16 kurumun katıldığı ankete göre yıl sonunda faiz oranı %7,75 seviyesine inebilir.

TCMB geçen hafta yayımladığı Haziran ayı beklenti anketinde, yıl sonu dolar kuru tahminin 6,99’a çekmişti. Faizler için beklenti ise gecelik faiz için %7,88, fonlama maliyeti cari ay sonu beklentisi %7,76, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı %8 olarak açıklandı.

Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen, 50 baz puanlık indirim bekliyor. Türk lirasının son dönemde istikrarlı seyrinin ve döviz kurlarındaki volatilitenin azalmasının, ekonominin rahatlayacağına dair beklentileri artırdığını belirtti.

Investing değerlendirmesinde 25 baz puanlık indirim yapılması veya bu toplantının pas geçilmesi bekleniyor. 50 baz puan indirim öngören Medley Global Advisors Direktörü Nigel Rendell, TCMB’nin genişlemeci tutumuna devam etmesini bekliyor.

Yarım baz puanlık indirim bekleyen isimlerden bir diğeri ise Commerzbank Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose oldu. AA Finans anketine katılan ekonomistler ve Rabobank Gelişen Piyasalar Kıdemli Kur Stratejisti Piotr Matys ise Merkez’den çeyrek baz puanlık indirim bekliyor.

JPMorgan Chase & Co. ve Barclays Plc analistleri, bugün yılın son faiz indiriminin geleceğini düşünüyor. Goldman Sachs Group Inc. ve Oxford Economics analistleri ise bundan sonraki toplantılarda faizlerde yeniden artışa geçilebileceği düşüncesinde. Enflasyon rakamlarının daha fazla genişlemeci tutum için yer açtığını bildiren Morgan Stanley ekonomistleri, faiz indirimi için hiçbir engel olmadığını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu