Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası Politika Faizini Artırdı, Dolar 4,46’ya Geriledi

TCMB, faiz kararını açıkladı. Politika faizinde 125 baz puanlık bir artışa gidildi. Dolar faiz açıklaması ile 4,57'den 4,46'ya geriledi.
Merkez Bankası Politika Faizini Artırdı, Dolar 4,46’ya Geriledi

Piyasaların nefeslerini tutarak beklediği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı detayları paylaşıldı. Buna göre; politika faiz oranında 125 baz puanlık bir artış yapılarak %16,50’den %17,75’e çıkarıldı. Dolar faiz kararı sonrası 4,46’ya geriledi.

Faiz kararı öncesinde 4,57’de seyreden dolar, Merkez’den gelen açıklamalar ile 4,4646’ya kadar geriledi.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada; son dönemdeki verilerin iktisadi faaliyette dengelenme eğilimine işaret ettiği, dış talebin gücünü koruduğu ve iç talebin daha ılımlı seyrettiği belirtildi.

Enflasyondaki yükselişte esas olarak maliyet yönlü gelişmelerin etkili olduğu vurgulanırken, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği ifade edildi. Söz konusu bu gelişmelerin doğrultusunda, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlenmesine karar verildiği bildirildi.

Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği belirtildi.

Enflasyonda kayda değer bir iyileşme olana kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla süreceği ifade edilirken, enflasyon beklentilerinin, fiyatlama davranışlarının, etkileyen unsurların da yakından izleneceği, ihtiyaç duyulması halinde ise ilave bir parasal sıkılaştırmaya gidileceği duyuruldu. Analistlerin bir kısmı bugünkü toplantıdan faiz artışı beklerken, bir kısmı değişiklik yapılmayacağını öngörüyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum