Paylaşım
in G+

Dolar ve Euro Seçim Haftasına Güçlü Başladı


 

Bu Pazar günü ani bir kararla erken tarihe alınan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimi yapılacak. Seçim gelişmelerinin izleneceği haftaya dolar 4,73, Euro 5,49'dan başladı.

Türkiye piyasaları Ramazan Bayramı sebebiyle Perşembe öğleden sonradan beri kapalıydı. Fakat küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler tatil boyunca yurt içinde de hissedildi. ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 25 baz puan artırmasından sonra yükselen dolar, tatil boyunca 4,70 – 4,73 aralığında seyretti.

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarında değişikliğe gitmemesi ile birçok döviz kuru yönünü yukarı çevirdi. Tatil sonrası ilk işlem gününde ve seçim haftasına girdiğimiz şu dakikalarda dolar ve Euro güçlü bir başlangıç yaptı.

Dolar, 24 Haziran’da yapılacak olan genel seçim haftasına 4,73 liradan başladı.

Avrupa Merkez Bankası’nın piyasaların tahminlerine paralel yönde faizlere dokunmaması ve Aralık ayında varlık alımının sonlanacağını açıklaması, bunun yanında ABD ile Çin arasında başlayan ek gümrük vergisi krizinin yaratacağı ticaret savaşları endişesi küresel piyasalarda yakından izleniyor.

Yurt içinde ise cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda tamamlanıp tamamlanmayacağı, milletvekili seçimi sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sandalyelerin dağılımının nasıl yapılacağı yakından takip edilen konular arasında. Tüm bu gelişmelerin altında dolar kuru yeni haftaya 4,73 liradan başladı, saat 09:15 itibarıyla ile 4,6897’ye gerilemiş durumda.

Sabah erken işlemlerde 5,49’da seyreden Euro ise şu dakikalarda 5,4393’e geriledi.

Euro kuru da hafta sonu boyunca yükseliş trendinde ilerledi. Euro/Dolar paritesi 1,1592’den işlem görüyor. Analistler küresel finans koşullarında sıkılaşmanın etkisinin, önümüzdeki dönemlerde gelişen ülke para birimleri arasında baskı yaratmaya devam edeceğini belirtiyor.

Euro Kurundaki Anlık Değişimleri Görmek için Tıklayınız

Son günlerde Türk lirası varlıklarına yönelik negatif algının arttığı belirtilirken, bu sebeplerle kurlarda yükseliş eğiliminin devam etmesi öngörülüyor. Bugün piyasaların radarında yurt içinde işsizlik rakamları yer alıyor olacak.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı