Yatırım yapmaya başla!

Yeni Kabine ile 4,75’i Gören Dolar Bu Sabah Erken İşlemlerde 4,64’e İndi

Dolar kurundaki hareketlenme hızlandı. Yeni kabinenin açıklanması ile 4,75'e kadar çıkan kur, bu sabah güne 4,70'in üzerinde başladı ancak yeniden 4,65'in altına geriledi.
Yeni Kabine ile 4,75’i Gören Dolar Bu Sabah Erken İşlemlerde 4,64’e İndi

Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabine üyelerini açıkladı. Kabinede hangi isimlerin yer alacağı günlerdir piyasaların yakından takip ettiği bir konuydu. Erdoğan’ın açıklamalarından önce 4,58 seviyelerinde seyreden dolar, akşam saat 23:30 civarında 4,75’e fırladı. Bu sabah ise erken işlemlerde 4,65’in altını gördü.

Salı gününe 4,70’in üzerinde başlayan dolar kuru, saat 09:13’te 4,6488’e geriledi.

Geçtiğimiz haftayı da oldukça hareketli geçiren dolar, kabine üyelerinin açıklanması ile dalgalanma aralığını genişletti. Yeni dönemin ilk kabinesinin ekonomi yönetimi baştan aşağı değişirken, piyasaların verdiği ilk tepki olumsuz oldu. Kur ilk olarak 4,75’e kadar fırladı. Eski ekonomi yönetiminde yer alan Mehmet Şimşek, Nihat Zeybekci ve Naci Ağbal gibi isimlerin hiçbirisine yeni kabinede yer verilmedi.

Dün akşam 5,57’ye çıkan Euro/TL ise saat 09:26 itibarıyla 5,4878’den işlem görüyor.

Analistler, yeni ekonomi yönetiminde yer alan isimlerin vereceği ilk mesajların önemli olduğunu, şu an piyasalarda görülen hareketlenmenin, yeni ekonomi ve para politikalarına ilişkin bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceğine dair oluşan belirsizlik olduğunu bildirdi.

Yeni sistemde ekonomi ile ilgili bakanlık sayısı, kanun hükmünde kararname ile 3’e indirildi.

Buna göre ekonomi ile ilgili bakanlıklara Berat Albayrak, Ruhsar Pekcan ve Mustafa Varank gibi isimler getirildi. Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Berat Albayrak, yeni sistemde Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandı.

Yeni sistemde yer alacak olan 9 kurul politika önerilerinde bulunacak. Bu öneriler doğrultusunda bilim, sağlık, gıda ve ekonomi gibi alanlarda uzun vadeli vizyonlar geliştirilecek. Tüm faaliyetlerin yürütüleceği ve doğrudan cumhurbaşkanına bağlı olan; Finans Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi, Dijital Dönüşüm Ofisi ve Yatırım Ofisi olmak üzere 4 ayrı ofis kurulacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum