Yatırım yapmaya başla!

Dolar Erdoğan’ın Açıklamaları ile Yönünü Yukarı Çevirdi ve 6,55’e Fırladı!

Güne 6,34 ile sakin başlayan dolar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ve Merkez Bankası'nı eleştiren sözleri ile adeta sıçrayışa geçti ve 6,55'i gördü.
Dolar Erdoğan’ın Açıklamaları ile Yönünü Yukarı Çevirdi ve 6,55’e Fırladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın parasal duruşun yeniden şekilleneceğine ve faiz artışına dair beklentilerin arttığı toplantı detayları, bugün saat 14:00’te açıklanacak. Piyasalar genel olarak faiz artışı beklerken, dolar kritik güne 6,34 liradan başladı.

Bir yandan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı beklenirken, diğer yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TESK Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma yakından takip ediliyor. Erdoğan, Türkiye’nin tercihinin serbest piyasadan yana olduğunu söylerken, dolar gelen açıklamalar ile yönünü yukarı çevirdi. Sabah saatlerinde yatay seyreden kur, öğleden önceki işlemlerde 6,55’e kadar yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizlere yönelik açıklamalarına doların tepkisi sert oldu.

TESK Genel Kurulu’nda konuşma yapan Erdoğan, Türkiye’nin serbest piyasa ekonomisinden yana olduğunu, kurdaki dalgalanmaya yönelik adımların gelmeye devam edeceğini ve faiz konusundaki düşüncelerinin aynı olduğunu belirtti. Merkez Bankası’nın karar alma konusunda bağımsız olduğunu söylerken, yüksek faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerinin hiçbir zaman tutmadığını belirten Erdoğan; “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Tersini diyorsan bu işi bilmiyorsun arkadaş” şeklinde çarpıcı bir yorum yaptı. Dolar, gelen bu açıklamalar ile Türk lirası karşısında %3’ten fazla değer kazanarak 6,5574’e kadar yükseldi.

Öğleden sonra açıklanacak olan Merkez Bankası faiz kararının, dolar üzerinde doğrudan etken olacağı belirtilirken, piyasalar artış olması yönündeki beklentilerini koruyor.

Bloomberg HT anketine katılan ekonomistlerin ortak tahmini Merkez’in 400 baz puanlık artış yapması yönünde. Beklentiyi karşılayacak bir artışın dolardaki yükselişin hızını kesebileceği düşünülürken, para politikası duruşunun yeniden şekillendirileceği sözlerinin de faiz oranlarının artırılacağı anlamına geldiği belirtiliyor. Borsa İstanbul Eski Başkanı İbrahim Turhan; güçlü faiz artırımının 500 baz puan üzerinde olması gerektiğini, fakat Merkez’in parasal sıkılaştırmanın etkilerini ve GSYH’de yaşanmakta olan dengelenmeyi gözlemlemek adında, bu kararı iki toplantıya bölerek alabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurdaki dalgalanmaya karşı yeni adımlar atılacağını belirtti.

Faiz konusundaki hassasiyetinin aynı olduğunu belirten Erdoğan, kamu harcamalarında en yüksek tasarrufu gerçekleştirerek bütçe dengesine katkıda bulunacaklarını, döviz kurlarındaki dalgalanmaları önlemek için de yeni tedbirleri hayata geçireceklerini dile getirdi. Bu arada dün TİM Başkanı İsmail Gülle’nin yaptığı, dövizi bahane ederek zam yapanlara izin verilmeyeceği açıklamasına paralel bir yaklaşım da Erdoğan’dan geldi. Son zamanlarda dövizdeki dalgalanmayı bahane ederek, dolarizasyonla satılan ürünlere, hiç alakası olmadığı halde %10’a varan zam uygulayanların iflah olmayacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum