Paylaşım

Dolar Enflasyon Verisi Öncesi 3,81’den Güne Başladı


 

Dolar, Şubat ayı enflasyon rakamlarının açıklanacağı güne sakin başladı. Kur, 3,81 seviyesinden işlem görüyor. Dolar/TL'deki son gelişmeler haberimizde...

Dolar kuru haftanın ilk işlem gününe 3,81 seviyesinden başladı. Bugün saat 10:00’da Şubat ayı enflasyon rakamları açıklanacak. 2018 yılının ilk rakamlarına göre enflasyon; aylık bazda %1,02, yıllık bazda 10,35 artış göstermişti.

Uzmanların Şubat ayı için tahminleri aylık %0,50 düzeyinde gelmesi yönünde. Türk lirası, TÜFE ve ÜFE verilerinin açıklayacağı güne sakin bir başlangıç yaptı.

Dolar, geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın, çelik vergisi açıklaması ile 3,79’dan, 3,82’ye yükselmişti.

Trump’ın alüminyum ve çelik ithalatına ek gümrük vergisi getireceği açıklaması geçtiğimiz haftanın esas gündem konusu oldu. Trump’ın bu kararına ABD’nin iş yaptığı ortaklardan ciddi tepkiler gelirken, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke için “ticaret savaşı” tabiri tansiyonun epey yükselmesine neden oldu.

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari de Trump’ın gümrük tarifeleri konusunda oldukça endişeli olduğunu söyledi.

Kaskhari, çelikte gümrük vergisini artırma durumunda, sonuçların olumsuz olacağını belirtti. Söz konusu durumun ABD ekonomisine maliyetinin can sıkıcı olacağını da sözlerine ekledi.

Dolar/TL, Perşembe günü FED Başkanı Jerome Powell açıklamalarından sonra 3,80’e gerilemişti.

FED Başkanı Powell’ın senatoda yaptığı konuşmada; ekonominin güçlü görünümünü koruduğu ve enflasyon hedefine doğru ilerlendiğini belirten açıklamaları dolara biraz değer kaybettirmişti. Kur, Powell açıklamalarından sonra 3,80’e indi.

Dolar endeksi haftanın ilk işlem gününde 89,95 seviyesinden işlem görüyor.

Bugün piyasaların takip ettiği konu TÜFE ve ÜFE verileri olacak. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından, saat 10:00’da açıklanacak veriler döviz piyasalarının yönü üzerinde de etken olacak. Ekonomistler TÜFE’nin aylık bazda %0,50, yıllık bazda %10,00 gelmesini bekliyor. ÜFE’nin ise yıllık olarak %11,57 seviyesinde olması yapılan tahminler arasında yer alıyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın