Yatırım yapmaya başla!

Dolar Enflasyon Sonrası 3,86’ya Fırladı

Enflasyon rakamları sonrasında 3,83'e çıkan dolar, yükselişini hızlandırdı ve 3,86 seviyesini aştı. ABD tarım dışı istihdam verileri öncesi ve sonrasında kurdaki gelişmeler haberimizde...
Dolar Enflasyon Sonrası 3,86’ya Fırladı

Dolar bugün açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamları sonrasında adeta uçuşa geçti. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon yıllık bazda %11,90 artış gösterdi. Piyasa beklentisinin üzerinde gelen enflasyon sonrasında 3,83’e yaklaşan dolar kuru yükselişini hızlandırdı ve ABD tarım dışı istihdam verilerini beklerken 3,86 seviyesine kadar tırmandı. Beklentinin altında gelen ABD verilerinden sonra ise hafif geriledi.

Dolar, dün akşam Donald Trump’ın yeni FED başkanlığı için Jerome Powell’i aday göstermesiyle düşüşe geçti.

Trump’ın adaylık için en kuvvetli isminin FED Guvernörü Jerome Powell olduğu biliniyordu. Dün akşam saatlerinde gelen açıklamadan sonra dolar 3,80’in altına geriledi. Küresel piyasaların odağında FED başkanlık seçimi konusu yer alıyor. 2 aydır piyasaların gündemini meşgul eden konu bu şekilde bir nebze de olsa kapanmış oldu. Eğer Powell’in adaylığı ABD Senatosu’nda onaylanırsa, 2018 yılının Şubat ayında göreve gelecek ve 55 milyon dolarlık servetiyle, ABD Merkez Bankası’nın son 70 yılki sürecinde göreve gelmiş en zengin başkanı olacak.

Dolar/TL Ekim ayı enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde gelmesiyle 3,8662 seviyesini test etti.

Kur saat 15:40 itibariyle 3,8534 seviyesinden işlem görüyor. Dolardaki bu artışla birlikte Türk lirası gelişen piyasa paraları arasında en fazla değer kaybeden para birimi oldu. Enflasyonun açıklanmasından sonra dolar, Türk lirası karşısında %1,5 artış kaydetti.

ABD tarım dışı istihdam Ekim ayında 261 bin artışla, piyasa beklentisinin altında kaldı.

Enflasyon sonrası tüm gözler ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerine çevrilmişti. Saat 15:30’da açıklanan verilere göre tarım dışı istihdam 2000 yılından bu yana en düşük seviyeye geldi. Piyasaların beklentisi 313 bin artış olması yönündeydi. Söz konusu veriler, FED’in Aralık ayında yapacağı toplantıda, faiz artışına yönelik fikir vermesi açısından oldukça önemli.

AK Yatırım tarafından yapılan açıklamada; istihdamda görülen artışın dolarda pozitif etki yaratması ve bunun ücret enflasyondaki zayıf seyir ile sınırlanabileceği öngörülüyor. Yapılan açıklamada ayrıca; “Burada Çarşamba günü ADP raporunda görülen belirgin istihdam artışı etkili oluyor. Ancak istihdam ile birlikte yayımlanan ortalama saatlik ücretlerde beklentilerin (%0,2) altında bir sonuç ile karşılaşabiliriz.” sözlerine de yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum