Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Kuru Enflasyon Raporundaki Çelişkilere Rağmen 5,93’e Geriledi

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın enflasyon raporu sunumu sırasında 5,98’e kadar çıkan dolar kuru, daha sonra 5,93 – 5,96 arasında dalgalandı.
Dolar Kuru Enflasyon Raporundaki Çelişkilere Rağmen 5,93’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kuru Merkez Bankası’nın açıkladığı yılın ikinci enflasyon raporunu beklerken 5,95’lerde seyretti. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın açıkladığı rapor sonrasında hızlı bir yükselişe geçerek 5,9850 liraya kadar tırmanan kur, raporda piyasaları huzursuz eden çelişkiler olmasına rağmen gün ortasına doğru gerileyerek 5,93’e kadar indi. Saat 13:48’de ise 5,9603’te seyrediyor.

TCMB bu sabah açıkladığı raporda, 2019 sonu enflasyon tahminini %14,6 seviyesinde sabit tuttuğunu açıkladı.

Açıklama sonrasında yapılan değerlendirmelerde piyasanın çok da tatmin olmadığı ve endişelerinin arttığı gözleniyor. Raporda yer alan detayları kısaca hatırlayacak olursak; petrol fiyatlarında tahminler yükseltildi, kurdaki oynaklığın sürdüğü, iktisadi faaliyetlerde yavaşlama olduğu, gıda fiyatlarında ve ithal mal fiyatlarında artış olduğu söylendi.

Tüm bu beklentilerin enflasyonda yukarı yönde riskleri koruduğu ifade edilmesine rağmen, tahminlerde değişiklik yapılmaması beklenmedik bir gelişme oldu.

Çetinkaya’nın sunumu sırasında yükselişe geçen dolar kuru daha sonra 5,93’e çekildi.

Piyasaların yaşadığı kafa karışıklığı kurdaki oynaklığı artırırken, dolar bu seviyeden sonra yeniden 5,96’ya yükseldi. Rapor sonrası yapılan değerlendirmelerde son dönemde hem ekonomiye hem de Merkez Bankası’nın rezervlerine yönelik endişelerin olduğu, bu konularda daha net bir açıklamanın beklendiği aktarıldı.

Merkez’in daha gerçekçi yaklaşımda bulunması beklenirken, enflasyon hedefini sabit tutması ve son PPK toplantısında yer alan karar metnindeki değişikliğin kısa vadeli bir sinyal olarak algılanmaması gerektiğini vurgulaması çelişkili bulundu.

GCM Yatırım analistleri de raporda, özellikle rezerv konusunda yapılacak açıklamaları takip edileceğini belirtmişti.

Enflasyon raporu öncesinde değerlendirme yapan kurum analistleri, yurt içi ve yurt dışı gelişmelerin kur üzerinde doğrudan etken olmaya devam ettiğini, Başkan Murat Çetinkaya’nın rezerv konusundaki sorulara vereceği cevapların izleneceğini aktardı.

Çetinkaya, konjonktürel gelişmeler ile para ve döviz kuru politika uygulamalarına bağlı olarak rezerv verilerinde kısa dönemli bir düşüş olduğunu ve bunun istisnai bir durum olmadığını ifade etti.

Dolar Kurundaki Anlık Değişimleri Buradan Takip Edin!

Türk lirası bu hafta boyunca oldukça yoğun bir veri gündemine maruz kalacak. Yurt içinde seçim belirsizliğine yönelik gelişmeler takip edilirken, yurt dışında yarın açıklanacak olan ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı çok daha önemli bir detay olarak izlenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu