Yatırım yapmaya başla!

Dolar Enflasyon Rakamları Sonrası Yükselişe Geçti!

Yıllık bazda %10,23 ile piyasa beklentilerinin üzerinde gelen Mart ayı enflasyon rakamları sonrası dolar 3,98'e yükseldi. Ekonomistler son gelen enflasyon rakamlarını değerlendiriyor.
Dolar Enflasyon Rakamları Sonrası Yükselişe Geçti!

Geçtiğimiz hafta tarihinde ilk kez 4 liranın üzerine çıkan dolar, bu haftaya sakin bir başlangıç yaptı. Kur bu sabahki işlemlerini 3,97 seviyesinden açtı. Ancak Mart ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından yönünü yukarı çevirerek 3,98’e yükseldi. Kurdaki artışta %10,23 ile piyasa beklentilerinin üzerinde gelen enflasyon verilerinin etkisi oldu.

NoorCM Yurt içi Piyasalar Satış Müdürü Mert Yılmaz, Türk lirasında kısmen toparlanma olduğunu belirtti.

Son zamanlarda yaşanan siyasi gerilimler, jeopolitik riskler ve seçime yönelik endişelerin yarattığı tansiyon biraz azalmış durumda. Bu rahatlama lira üzerinde olumlu etki yaratarak, TL varlıklarında bir miktar toparlanma olmasını sağladı. Mert Yılmaz bu gelişmeler doğrultusunda, 3,85 – 3,88 seviyelerinde alıcının tekrar gelebileceğini öngörüyor.

Enflasyon rakamları sonrası değerlendirmede bulunan analistler, yıl sonu için halen tek hane beklentisinin olduğunu bildirdi.

Mart ayında, TÜFE %0,99, Yİ-ÜFE %1,54 artış gösterdi. Yıllık enflasyon ise TÜFE’de %10,23, Yİ-ÜFE’de %14,28 olarak gerçekleşti. Rakamların beklentilerin hafif üzerinde geldiğini söyleyen ekonomistler, yıl sonu için tek hanenin halen mümkün olduğunu belirtti. Öte yandan yıllık enflasyonun çift hanede kalacağını bekleyen sayısının da az olmadığı eklendi.

QNB Finans Yatırım Baş Ekonomisti Burak Kanlı, yıllık enflasyonun tek haneye inebileceğini düşünenlerden.

Kanlı; enflasyonun yıllık bazda yatay kaldığını, çekirdek enflasyonun göstergelerinde gerileme olduğunu, ancak faizler ve kur üzerinde risk oluşturmaya devam ettiğini belirtti. Talepte bir yavaşlama görülmesi ihtimalinin bulunduğunu, böylesi bir durumda ise fiyatlar üzerinde talep kaynaklı yukarı yönlü etkinin ortadan kalkacağını ifade etti.

DOLAR FİYATLARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Burak Kanlı yılın sonuna doğru enflasyonun %10 – 11 bandında olmasını ve sene sonunda tek hanelere inen bir enflasyon beklentisi doğurduğunu sözlerine ekledi. Bu bağlamda %9,5’lik yıl sonu tahminini koruduğunu bildirdi.

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı da enflasyonun tek haneye ineceğini düşünüyor.

Tokalı, yıl sonu enflasyon tahmini olan %9,3 oranının halen geçerli olduğunu belirtirken; Mart ayında gelen rakamların da beklentileri yönünde gerçekleştiğini söyledi. Enflasyon verileri sonrası değerlendirmede bulunan bir başka ekonomist Alternatifbank’tan Serdar Şenol oldu. Şenol, yaz aylarına doğru rakamların yeniden %11’lere çıkacağını, yıllık enflasyonun ise %10,20’lerde kalacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Gözler şimdi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yapacağı bir sonraki toplantıya çevrildi.

Enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi, ekonomiye dair endişelerin halen bulunduğunu gösterirken, faiz politikası konusunda temkinli duran Merkez Bankası’nın bir sonraki toplantıda alacağı kararlar merakla bekleniyor. Uzmanlar kurdaki yükselişlerin ve çift hanede seyreden enflasyon rakamlarının, TCMB’yi müdahale etmeye zorlayabileceğini öngörüyor.

Çünkü, Merkez’in 2018 yılı için tahmin ettiği enflasyon oranı %7,9 düzeyinde. Gelen son rakamlarla birlikte bu orandan ne kadar uzak olduğumuzun ortaya çıkması, piyasaların Merkez Bankası’nın bir hamle yapması konusundaki beklentilerinin artmasına sebep oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum