Yatırım yapmaya başla!

Dolar Enflasyon Öncesi Güne 5,99’dan Başladı

Dolar/TL, Pazartesi günü açıklanan ihracat rakamlarından aldığı destekle 5,95 – 6,03 bandında seyrediyor. Kritik enflasyon rakamlarının açıklanacağı güne ise 6 liranın hemen altında başladı.
Dolar Enflasyon Öncesi Güne 5,99’dan Başladı

Türkiye İstatistik Kurumu, bugün saat 10:00’da Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Uzmanların genel beklentisi bu ay da rakamlarda artış olacağı yönünde. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da, 68 katılımcıyla gerçekleşen en son yaptığı ankette, yılsonu beklentilerini yukarı yönlü revize etmişti. Ağustos ayında aylık bazda %2,3 gelen enflasyon için bugün açıklanacak verilerde piyasaların beklentisi %3,6 oranında. Peki, kritik enflasyon verisi öncesi dolar ve Euro güne nasıl başladı?

Dolar, piyasaların Eylül tüketici fiyat endeksi verilerini beklediği güne 5,99’dan başladı.

Kur saat 08:15’te 6,0021 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro 6,9580, İsviçre frangı 6,0741, sterlin 7,7945, Japon yeni 5,2593 ve Rus rublesi 0,0913’ten alıcı buluyor. Euro, dün İtalya’nın bütçe açığını azaltma planına ilişkin spekülasyonlar ile altı haftanın en düşük seviyesinden sıçramıştı. Pazartesi günü Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatın Eylül ayında %22,6 artışla 14,5 milyar dolara çıktığını duyurdu. Tüm zamanların en yüksek Eylül rakamı olarak kaydedilen bu veriden destek bulan dolar, o gün içerisinde 5,95’e kadar inmişti.

QNB Finans Yatırım Başekonomisti Burak Kanlı, enflasyonda beklentisinin yüksek olduğunu söyledi.

Burak Kanlı enflasyonda piyasanın beklentisinin %3,6 civarında olduğunu fakat kendisinin bunun da üzerinde bir rakam beklediğini bildirdi. Enflasyonu açıklarken üç temel noktaya bakılması gerektiğini söyleyen Kanlı bunları; kur oranı, gıda fiyatları ve işin temel dinamiğinin bozulup bozulmaması olarak sıraladı.

Bu noktada işin temelinde bir bozulma olduğunu ve artık insanların düşüncelerinin enflasyonun aleyhine olduğunu belirten Kanlı, Ağustos’ta yaşanan çalkantılı sürecin ve kurdaki değer kaybının etkilerinin bu ayki verilere yansıyacağını, bu olumsuz koşullar doğrultusunda yılsonu enflasyon hedefini %22’lere çıkardığını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum