Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Endeksi Faiz İndirimi Beklentisiyle 5 Ayın En Düşüğünde

Dolar, Federal Rezerv’in gelecek yıl faiz indirimlerine başlayacağı beklentisiyle küresel para birimleri karşısında düşmeye devam ediyor.
Dolar Endeksi Faiz İndirimi Beklentisiyle 5 Ayın En Düşüğünde
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar son dönemde Federal Rezerv’in faiz indirimlerine gelecek yıldan itibaren başlayacağını fiyatlıyor. ABD’de enflasyonun yavaşlaması ve FED cephesinden gelen son açıklamalar, gelecek yılın ikinci yarısında faiz artırımı ihtimalini beraberinde getiriyor.

Bu durum doların diğer para birimleri karşısında kayıplarının artmasına neden oluyor. ABD Dolar Endeksi (DXY) 100,8 puana kadar geriledi. Bu Temmuz ayından beri en düşük seviyeyi temsil ediyor. Gelişmeler sonrası euro, dolar karşısında yükseldi. EUR/USD, Temmuz’dan sonra en yüksek seviyeyi gördü ve 1,11 puana ulaştı.

DXY günlük grafik
Kaynak: TradingView

DXY, Ekim ayında 107 puanın üstünü test etmiş ve sonrasında kayıplarını artırmaya başlamıştı. FED’in Mart 2024’e kadar faiz indirimine ilişkin beklentileri yoğunlaştı ve piyasa gelecek yıl 150 baz puanın üzerinde indirim öngörüyor.

Bu duygu ABD Hazine tahvil getirilerini aşağı çekti ve 10 yıllık getiri yaklaşık 4 baz puan düşerek yüzde 3,85’e geriledi. Enflasyon verilerinin soğuması bu tahminleri destekliyor ve FED’in duruşunda olası bir değişikliğe işaret ediyor.

FED, Mart 2022’de sıkılaştırma politikasına geçiş yapmış ve faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 seviyesine taşıdı. Son üç toplantıda ise faiz oranlarında bir değişiklik yapılmadı. Bir sonraki toplantı Ocak ayında yapılacak ve piyasa tahminleri ağırlıklı olarak faiz oranlarının sabit bırakılacağı yönünde.

Şimdi Kayıt Olun
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.