Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi Bir Yılın Zirvesine Nasıl Tırmandı?

Haftanın ikinci işlem gününde dolar endeksi, yaşadığı değer kazanımlarının ardından tam bir yılın zirvesine kadar yükseldi. Tüm gelişmeler haberimizde;
Dolar Endeksi Bir Yılın Zirvesine Nasıl Tırmandı?
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın başından bu yana ABD Merkez Bankası’nın (FED) faizleri yüzde 0.25 ile 0.50 aralığında sabit tutması, dolar endeksinin küresel çapta etkili bir ralli gerçekleştirmesinin önündeki temel etken olarak önümüze çıkmaktaydı. Ancak yılın son çeyreğine girdiğimiz bu günlerde işler, bir hayli değişti. Dolar endeksi son haftalarda oldukça sert yükselişler gerçekleştiriyor ve rekor üstüne rekor kırarak, hem gelişmiş hem de gelişen ülke para birimlerini adeta dibe çekiyor.

Bu noktada karşımıza çıkan en önemli soru ise dolar endeksinin yükselişinde temel etmenlerin neler olduğu yönünde.

Doların endeksinin yılın son çeyreğinde önemli tırmanışlar gerçekleştirmesindeki temel neden kuşkusuz; FED’in yıl bitmeden faiz artırımına gideceğine yönelik beklentilerin artması. Küresel risk iştahının arttığı ve ABD ekonomisinin hedeflenen enflasyon düzeyine gittikçe yaklaştığı konjonktür içerisinde, FED’in faiz artırımına gitmemesi için hiçbir neden gözükmemekte. Dolayısıyla piyasalarda FED’in faiz artırımına gideceği yönündeki artan spekülatif beklentiye paralel olarak dolar endeksi, önemli kazanımlar elde etmeyi başarıyor. FED beklentilerinin yanı sıra, dolar endeksinin küresel çaptaki yükselişindeki diğer bir faktör ise ABD seçimleri oldu. İki adayın ön plana çıktığı seçimde galip gelen tarafın Trump olması, piyasalarda adeta şok etkisi yarattı. Bu perspektifte artan endişe ve bilinmezliklerle Dolar Endeksi (DXY) tam bir yılın zirvesine, yani 100.22’ye kadar yükseldi…

Dolar karşısında en fazla değer kaybı yaşayan, gelişen ülke para birimleri ise Türk lirası, Meksika pesosu ve Rus rublesi oldu. Dolar/Ruble yüzde 0.8 oranında yükselişle 62.2788 seviyesindeyken, Dolar/Peso ise yüzde 0.2 oranında değer kazandı ve 20.85 düzeyine tırmandı. Son olarak Dolar/TL paritesi, bugün 3.27 seviyesinde seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar