Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

89,69’u Test Eden Dolar Endeksi için Uzun Vadede Yükseliş Bekleniyor

Dolardaki geniş zayıflık sürerken ABD para birimi için uzun vadede iyimser tahminler geliyor. Ancak 2021'in güçlü geçmeyeceği öngörülüyor.
89,69’u Test Eden Dolar Endeksi için Uzun Vadede Yükseliş Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

11 Mayıs’ta 2,5 ay sonra ilk kez 90 altına gerileyen ABD dolar endeksi (DXY), bugün 89,69’u test etti. Böylelikle doları emsal sepetine karşı izleyen endeks, 25 Şubat’taki 89,68’den sonra en zayıf değerini kaydetti. Zayıflık, azalan enflasyon endişeleri ve FED’in yakın zamanda para politikasında sıkılaşmaya gitmeyeceği yönünde artan görüşlerle desteklendi.

Dün en son 90,16’da işlem gören DXY, bugüne 90,18’le başlarken çok kısa bir süre dışında negatif bölgede seyretti.
ABD Dolar Endeksi 2,5 Ay En Düşük
Kaynak: MarketWatch

TSİ 17.40 sıralarında yüzde 0,36 ekside 89,84’de hareket ederken görüldü. Bu arada açıklanan önemli verilerden konut başlangıçları ve inşaat izinleri Nisan’da beklentilerden kötü geldi.

Dolardaki geniş zayıflık sürerken şimdi gözler yarınki ABD Merkez Bankası Nisan ayı toplantısının tutanaklarına çevrildi. Piyasalar, enflasyona ilişkin Federal Açık Piyasa Komitesi’nden (Fomc) ipucu almak için beklerken birçok analist doların ABD’ye özel itici güçlerini kaybettiğini söylüyor.

Mart ayındaki ralliyi tamamen sonlandıran DXY için destek seviyeleri, bugünkü 89,69, ardından 2021’in en düşüğü 6 Ocak’taki 89,20 ve Mart 2018’deki 88,94 olarak gösteriliyor.

HSBC’nin dün FxStreet’te yayımlanan notuna göre ise USD uzun vadede diğer para birimlerinden daha iyi performans sergileyebilir. Bu yıl ılımlı bir dolar zayıflığı öngören HSBC, uzun vadede iyimser olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%