Yatırım yapmaya başla!

Doların Düşüşünden Güç Bulan Petrol Yeniden 30 Doların Üzerinde

Doların Düşüşünden Güç Bulan Petrol Yeniden 30 Doların Üzerinde

Bu haftanın başlangıcında Çin’den gelen resmi imalat verilerinin ekonomistlerin beklentilerinin oldukça altında kalması sonucunda petrol, son 12 yılın en düşük seviyeleri olan 30 doların altına yeniden gerilemiş ve geçtiğimiz hafta yaşadığı yükselişi sonlandırmak zorunda kalmıştı. Ancak dün küresel çapta dolarda görülen değer kayıpları sonrası petrol, yeniden yükselişe geçti ve büyük sıçramalar yaparak 30 dolar barajını aşmayı başarmıştı. Bugün de petrol, dün göstermiş olduğu tırmanışa devam ederek değer kazanımlarını genişletiyor.

Vadeli petrol kontratları bugün New York’ta yüzde 1.8 oranında yükseldi. Hatırlanacağı üzere vadeli petrol kontratları dün doların düşüşüyle başladığı tırmanışla yüzde 8 oranında değer kazanmıştı. Ancak bilindiği üzere piyasalarda petrol arz fazlası durumu hala tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Dün erken saatlerde açıklanan ABD stok verileri, stokların 502,7 milyon varile kadar yükseldiğini göstermişti. Haftanın başından bu yana petrol piyasasında jeopolitik risk ve endişelere bağlı olarak yaşanan volatilite sonucunda yüzde 10’luk kayıp ve kazanç arasında dalgalanmalar görülürdü. Uzmanlar arz fazlasının yarattığı endişe ve İran faktörüyle petrolün önümüzdeki günlerde sıçrayışlarını sürdüremeyeceğini ve 30 dolar barajının üzerinde tutunmasının zor olduğunu ifade ediyor.

“Petrol, ilerleyen günlerde istikrar kazanmadan önce yeniden gerileyecektir”

Melbourne’de IG Ltd. Analisti Angus Nicholson, bu hafta petrolün yaşadığı yüksek oynaklıklar ve dün doların düşüşüyle yeniden değer kazanan petrolle ilgili olarak görüş bildirdi. Nicholson, petrolün oldukça güçlü bir sıçrayış gerçekleştirdiğini belirterek, ilerleyen günlerde istikrar kazanmadan önce yeniden 20 dolar seviyelerine gerilemesini beklediğini açıkladı.

Petrol piyasasında ise durum bugün şöyle seyretmekte;

Avrupa göstergesi olan Brent petrolü, ICE Futures Europe piyasasında bugün yüzde 1.6 oranında değer kazandı. Bu yükselişiyle birlikte Brent petrolü bugün 35.59 dolara kadar tırmanmış oldu. Ayrıca hatırlanacağı üzere dün dolarda görülen düşüşten sonra hareketlenen Brent petrolü gün içerisinde 35.04 dolara kadar ulaşmayı başarmış ve 2.32 dolar değer kazanmıştı.

ABD göstergesi olan Batı Teksas petrolü (WTI) bugün Nymex piyasasında gerçekleştirdiği yükselişle 32.87 dolar seviyelerine kadar tırmandı. Bu yükselişinin ardından WTI, Hong Kong saati ile 12.01’de 32.68 dolar seviyelerinde sabitlenip yatay bir seyir izlemeye başladı. Ayrıca dünkü gelişmelere bağlı olarak WTI, 2.40 dolar değer kazanmayı başarmış ve 32.28 dolar seviyelerine kadar tırmanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum