Yatırım yapmaya başla!

Dolar Yüzde 1 Civarı Değer Kaybetti, Kur 4,60 Liranın Altına İndi!

Dolar kuru sabah gösterdiği düşüş eğilimini hızlandırdı ve 4,5997 liraya kadar geriledi. Piyasalara yayılan iyimserlik ise diğer döviz kurlarında da kendini gösterdi. İşte detaylar;
Dolar Yüzde 1 Civarı Değer Kaybetti, Kur 4,60 Liranın Altına İndi!

Dolar günü güne 4,68 lira civarından başladıktan sonra düşüş kaydetmeye başladı. Enflasyon öncesi seviyelere geri dönen kur, 4,60 liranın altını kısa süreli de olsa gördü. Seçimlerin ardından yeni kabinenin açıklanacak olması, belirsizliğin kaybolması, ticaret savaşları endişesi ve ABD tarım dışı istihdam verisine dair beklentiler, kurun düşüş kaydetmesindeki en önemli nedenler olarak sıralandı.

Dolar kuru güne 4,67 liradan başladıktan sonra düşüş eğilimine girdi ve öğle saatlerinde enflasyon öncesi seyrine döndü.

Dolar Enflasyon Öncesi Seviyelere Döndü

Düşüşünü sürdüren dolar kuru, 15:30 sularında 4,5997 liraya geriledi. Kurun 4,60 liranın altına gerilemesi diğer döviz kurlarında da düşüş yaşanmasını sağladı. Yüzde 1’den daha fazla eski yönde devam eden dolar kuru, şu dakikalarda yüzde 1,09 oranında eskide 4,6162 lirada seyrediyor.

Dolardaki Son Değişiklikleri Takip Etmek için Tıklayın!

Binali Yıldırım tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında piyasalara iyimser bir hava hakim oldu.

Binali Yıldırım Yeni Kabine ve Ekonomi Açıklamaları

Yeni sistem ile ilgili bilgiler veren Binali Yıldırım, ekonomi hakkında da önemli noktalara değindi. Türkiye’nin 1924 – 2002 arasında ortalama yüzde 4,7 oranında büyüdüğünü hatırlattı ve “2003 – 2017 arası yüzde 5,7 büyüdü ortalama. Şimdi bunun anlamı ne biliyor musunuz? Eğer Türkiye 1924’ten bugüne 5,7 büyüseydi, bugün dünyanın 7. büyük ekonomisi olacaktı 2,3 trilyon dolarla Fransa’dan sonra gelecekti. Şimdi 17. sıradayız.” ifadelerini kullandı.

Faizleri indirmenin ve enflasyonu düşürmenin öncelikli görevleri olduğunu söyleyen Yıldırım, gerekli tedbirler alınacak dedi.

Faizleri ve Enflasyonu Düşürmek Öncelikli Görev

Türkiye’nin üretim, istihdam, ihracat ekseninde büyümesini sürdürmesi gerektiğini de dile getiren Yıldırım, “Yap – İşlet – Devret” modellerinde dış kaynağı daha çok kullanacaklarını söyledi. Geri kalan kısımda ise sosyal projelere yer verileceğini ifade etti. Konuşmaların ardından dolardaki düşüş hızlandı.

Euro kuru da düşüş kaydetti ve şu dakikalarda yüzde 0,75 oranında ekside 5,4022 lirada seyrediyor.

Euro ve Sterlin de Düştü

Euro kuru sabah saatlerinde 5,4607 lirada seyrederken, düşüş eğilimi göstermeye başladı ve 15:30 sularında 5,3960 liraya geriledi. Ardından 5,40 lirada seyretmeye başladı. Sterlin kuru da benzer bir düşüş ivmesi yakaladı. Sabah saatlerinde 6,20 civarından işlem görürken, gerilemeye başladı ve 6,0965 lirayı gördü. Şu dakikalarda ise yüzde 1,25 oranında ekside seyrediyor ve 6,1077 liradan alıcı buluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum