Yatırım yapmaya başla!

Gelişen Ülke Paraları Zayıflayan Dolar Sonrası Yükseldi

ABD istihdam verilerinin piyasa endişeleri ile Mayıs ayına göre düşük gelmesi ve saatlik ücret artışının düşmesi, doları zayıflatmıştı. Gelişen ülke paraları ise bunu fırsat bilerek yükseldi. İşte detaylar…
Gelişen Ülke Paraları Zayıflayan Dolar Sonrası Yükseldi

ABD’de Cuma günü açıklanan saatlik ücret artışı verisi, doların zayıflamasına neden oldu. Üç buçuk haftanın en düşüğüne yakın seyreden dolar, gelişen ülke paralarının rahat nefes almasını sağladı. ABD tarım dışı istihdamında, işsizlik oranlarında ve saatlik ücret artışlarında, ticaret savaşlarının kendini göstermesi bekleniyordu. Tarım dışı istihdam verisi 213 bin ile beklentilerin üzerinde geldi. Ama saatlik ücret artışları yüzde 0,2 oldu.

İstihdam verilerine düşüşle karşılık veren dolar kayıplarını genişletti ve birçok para birimi karşısında düşüş kaydetti.

Dolardaki Düşüş Diğer Para Birimlerine Yaradı

Dolar kuru geçen hafta 4,57 liraya gerilerken, yeni haftaya da düşüşle başladı. Doların altı önemli para birimi karşısındaki seyrini gösteren Dolar Endeksi (DXY), sabah 08:20 sularında hafif eskide seyretti ve 93.907 puan oldu. Endeks, Cuma günü ise yüzde 0,5 oranında gerileme kaydetmişti.

Dolardaki zayıflama en çok gelişen ülke paralarına yaradı ve uzun süredir düşen paritelerde yükseliş kaydedildi.

Gelişen Ülke Paraları Dolar ile Yükseldi

Avustralya doları, Güney Kore wonu ve Tayland doları, offshore yuanda görülen yükseliş sonrasında hareketlendi. Yükseliş kaydeden para birimleri, bölgenin en çok değer kazanan paraları oldu. Asya para birimleri, ABD istihdam verilerinin ardından ve ticaret savaşları ortamının sakinlemesinden destek bularak offshore yuan ile yükselişe geçti.

USD/CNH paritesi yeni haftada yüzde 0,47 oranında ekside seyrediyor ve 6,6314 seviyesinde geziyor.

USD/CNH Yüzde 0,47 Düştü

Cuma günü USD/CNH paritesi, 6,6628 seviyesinden haftaya başladıktan sonra düşüş eğilimini devam ettirdi. TSİ 10:00 sularında 6,6263 offshore yuana kadar geriledi. Cuma günü ise en düşük 6,6618 seviyesini kaydetmişti. Kapanışta ise 6,6620 seviyelerini görmüştü.

USD/KRW paritesi, güne 1110 Güney Kore wonundan açılış yaparak gerilemeye başladı.

USD/KRW Paritesi Yüzde 0,32 Ekside

Şu dakikalarda yüzde 0,32 oranında ekside seyreden parite, 1112,3 KRW seviyesinden işlem görüyor. Cuma günü ise 1115,72 KRW’den kapanış gerçekleştirmişti. Güney Kore wonu kuru ise yatay bir seyirle 0,0041 liradan işlem görüyor.

Avustralya doları ise yüzde 0,15 oranında artı yönde 3,4113 liradan alıcı buluyor.

Avustralya Doları Yüzde 0,15 Artıda

Haftaya 3,4170 liradan başlayan Avustralya doları, bir miktar düşüş kaydetti ve saat 09:10 sularında 3,4016 liradan alıcı buldu. Ardından yeniden yükselişe geçti ve 3,4120 liraya kadar çıktı. AUD/USD paritesi ise yüzde 0,38 oranında yükselişle 0,7459 dolardan işlem görüyor. Haftaya 0,7433 dolardan başlayan parite, hızlı bir yükseliş kaydetti ve en yüksek 0,7472 doları gördü.

Singapur’da bulunan ANZ Banking Group Asya Araştırma Müdürü Khoon Goh, “yeni gümrük tarifelerinin uygulanmaya başlamasına rağmen piyasalar ortamın çok fazla karışık ve gergin olmamasını değerlendirerek haftaya daha iyi başladı,” ifadelerini kullandı. Bu ifadelere benzer şekilde ticaret savaşlarının sanıldığı kadar büyük etki yaratmayacağını düşünen uzmanlar, mevcut durumlar değerlendirildiğinde haklı çıkmış gözüküyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum