Yatırım yapmaya başla!

Seçim Sonrası Durması Beklenen Dolardaki Dalgalanma Bir Türlü Bitmiyor

Analistlerin siyasi istikrarın yeniden sağlanması ile piyasadaki belirsizliğin son bulacağı yorumlarına rağmen, Dolar/TL'deki dalgalı seyir devam ediyor.
Seçim Sonrası Durması Beklenen Dolardaki Dalgalanma Bir Türlü Bitmiyor

24 Haziran seçimleri öncesi piyasalarda çok sert hareketlenmeler gözlemledik. Borsa İstanbul %20’ye varan düşüşü ile ayı piyasasına girerken, döviz kurları tarihinin en yüksek seviyelerini gördü. Dolar 4,93’e yaklaşırken, Euro 6 lira seviyesini test etmişti. Kurlardaki bu yükseliş piyasalarda tedirginlik havasının yoğunlaşmasına sebep olurken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan gelen para politikası hamleleri ve faiz artışı ile 4,46’ya kadar gerilemiş fakat burada kalıcılık sağlayamamıştı.

Uzmanlar seçim öncesinde belirsizliğin etkisiyle sert dalgalanmaların olduğunu, siyasi istikrarın sağlanması ile bunun son bulacağını söyledi. Ancak söz konusu belirsizliğin ortadan kalkmasına rağmen kurlardaki dalgalanma bir türlü bitmek bilmedi.

Güne 4,62 seviyelerinden başlayan dolar, 4,65’e yükseldikten sonra tekrar geriledi.

Saat 12:37 itibarıyla 4,6192 olan kur geniş bir aralıkta seyrediyor. Kur dün akşam saatlerinde de 4,60’ın altına inmişti. A1 Capital analistlerinden Yunus Şahin, daha önceki negatif ayrışmadan uzaklaştığımızı, son bir hafta içerisinde pozitif bir ayrışma olduğunu ve bundan sonraki süreçte yeni kabine ile ilgili hükümetten gelecek olan açıklamaların izleneceğini söyledi.

Seçim sonrasındaki sert dalgalanmanın nispeten azaldığı görülse de, yeni kabineye yönelik belirsizlikle temkinli duruşun sürdüğü ve dalgalanmanın hakim olduğu belirtildi.

GCM Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, fiyatlamaların olumlu bir eğilim gösterdiğini söyledi.

Yeni kabinenin açıklanması beklenirken olumlu beklentilerin hakim olduğunu dile getiren Erkan, kurun 4,60 – 4,62 bandında hareket ettiğini, piyasada normalleşme olduğunu fakat temkinli bir bekleyiş sürdüğünü söyledi.

Yeni yönetimin karşı karşıya olduğu en önemli sorunların enflasyon, cari açık ve yüksek borçlanma olduğunu söyleyen Erkan, yatırımcıların ve saygın iş insanlarının yeni kabinede yer alıp almayacağının, Erdoğan’ın halihazırdaki politikalara devam edip etmeyeceğini merakla izlendiğini ifade etti.

Yatırımcıların odaklandığı bir diğer önemli konu OHAL’in kaldırılıp kaldırılmayacağı!

Muhalefet tarafından sürekli eleştirilen OHAL’in ne zaman kaldırılacağı iş dünyasını da yakından ilgilendiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin görüşmeleri neticesinde, OHAL’in uzatılmaması yönünde ortak karara varılırken, hangi tarihte kaldırılacağı da piyasalar tarafından yakından izleniyor. Erkan, söz konusu durumların açıklığa kavuşmadıkça, TL varlıklarında ve piyasada temkinli duruşun devam edeceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum