Paylaşım

Dolar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamasıyla 3,82’ye Fırladı


 

Dolar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün ABD'nin kurduğu sınır gücü hakkında yaptığı açıklamadan sonra atağa geçti. Bu sabah ise güne 3,82'nin üzerinden başladı.

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Sincan’da bir fabrikanın açılış törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, ABD’nin Suriye’de 30 bin kişilik sınır kuracağı haberine tepkilerini paylaştı.

Bundan öncesinde ABD liderliğindeki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) karşıtı uluslararası koalisyon, Suriye’deki müttefikleriyle 30 bin kişilik bir sınır gücü kuracağını açıklamıştı. Dolar kuru, Cumhurbaşkanı sonrasında yükselişini hızlandırdı ve yeni güne 3,82’nin üzerinden başladı.

Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) her an Afrin ve Münbiç’te harekata başlayabileceğini söyledi.

Amerika’nın kurduğu sınır gücünü “terör ordusu” olarak nitelendiren Erdoğan’ın bu sözleri kurun ateşini fitilledi. Dolar, sakin seyrini bozdu. Pazartesi gününe 3,75 seviyesinden başladıktan sonra akşam saatlerinde 3,80’ye kadar çıktı. Saat 09:45 itibariyle ise 3,8220 seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro kuru ise 4,6876 seviyesine çıkmış durumda.

Bu hafta piyasaların radarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Fitch’in Türkiye değerlendirmesi yer alıyor olacak.

Piyasalar genel olarak Merkez’den de Fitch Ratings’ten de herhangi bir değişiklik beklemiyor. İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Tufan Deriner de Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutacağını öngörüyor.

Deriner, yurt dışındaki gelişmelere bakıldığında acil bir faiz değişimi gerekmediğini söyledi. Halen dünyanın en yüksek faiz veren ülkelerinden biri olduğumuzu hatırlatan Deriner, döviz kurunun sakin seyrettiği bir ortamda Merkez Bankası’nın faizleri değiştirmeyeceğini belirtti.

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy da Perşembe günü faiz değişikliği beklemiyor.

Ekonomik takvime baktığımızda, bugün piyasaları etkileyecek önemli bir veri akışının bulunmadığını görmekteyiz. Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararlarını, Cuma günü ise Fitch Ratings Türkiye için kredi notu görünümünü açıklayacak. Piyasaların genel beklentisini faizlerde bir değişiklik olmaması ve Türkiye için yatırım yapılabilir seviyesinin altında görünüm veren Fitch Ratings’in kararını değiştirmeyeceği yönünde.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın