Yatırım yapmaya başla!

Güne 5,32’den Başlayan Dolar Cari Denge Sonrası Yükselişe Geçerek 5,40’ı Test Etti

Açılışı 5,32 liradan yapan dolar kuru, cari işlemler dengesinin Ekim ayında 2,77 milyar dolarlık fazla verdiğini gösteren TCMB verilerinden sonra yükselişe geçerek 5,40’ı test etti.
Güne 5,32’den Başlayan Dolar Cari Denge Sonrası Yükselişe Geçerek 5,40’ı Test Etti

Salı gününe 5,32 liradan başlayan Dolar/TL, Ekim ayına ilişkin cari işlemler dengesi rakamlarının açıklanmasının ardından yönünü yukarı çevirdi. Cari denge Ekim’de 2,77 milyar dolar fazla verdi.

Dolar kuru açıklanan verinin ardından önce sakin seyrini korudu ancak saat 11:32’de 5,3995 liraya sıçradı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Pazartesi günü açıkladığı beklenti anketi sonuçlarında, yıl sonu Dolar/TL tahminini 5,64’ten 5,44’e indirdiğini bildirdi.

Cari denge sonrası yükselişe geçen dolar haftanın devamında Merkez Bankası’nı takip ediyor olacak.

Kasım ayı enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde bir iyileşme göstermesi faiz indirimi söylentilerini de beraberinde getirdi. Geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan konularından biri olan faiz indirimi piyasalar üzerinde halen belirleyici unsur olarak merakla bekleniyor. Bu hafta Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Ekonomistlerin bir kısmı faiz indirimi beklerken, bir kısmı herhangi bir değişiklik olmayacağını öngörüyor.

Standard Charted Ekonomisti Carla Slim yaptığı değerlendirme asıl önemli olan faiz indiriminin tarihi olduğunu belirtti.

Asıl sonunun Merkez Bankası’nın faizleri indirip indirmeyeceğinden ziyade, ne zaman indireceği olduğunu söyleyen Slim, kurumların borçluluğuna dair endişelerin devam etmesi nedeniyle Merkez ve politika yapıcıların mümkün olan en kısa sürede faiz indirimine gidebileceğini yorumladı. 2019 için yıllık büyüme beklentilerini ise %1 olduğunu ve çeyreklik bazda daralmanın devam etmesini beklediklerini dile getirdi.

ABD doları dün %0,73 yükseldikten sonra, önemli para birimleri karşısında hafif geriledi.

FED’in sıkılaştırmacı adımları ABD ile dünyanın geri kalanı arasında genişleyen faiz farkını doğururken, bu durum dolar üzerinde dalgalanma yarattı. Manulife Asset Management Portföy Yöneticisi Chuck Tomes, gelecek 12 aya yönelik güvercin FED beklentilerinin bir miktar rahatlama sağladığını söyledi.

Piyasalar FED’in 18 – 19 Aralık’ta yapılacak toplantıda faizleri 2,25 – 2,50 seviyesine çıkarmasını bekliyor. Eğer yılın son toplatısından da faiz kararı çıkarsa, bu yıl dört kez faiz artırılmış olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum