Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar, Artan Borç Stoku ve Yıl Sonu Tahminleriyle Yükselişe Geçti

TCMB yıl sonu dolar kuru tahminini 8,09 seviyesine yükseltti. Kısa vadeli dış borç stokunda ise artış açıklandı. Dolar bu verilerin ardından 7,42’yi aştı.
Dolar, Artan Borç Stoku ve Yıl Sonu Tahminleriyle Yükselişe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu sabah iki önemli rapor yayımladı. Ocak ayı beklenti anketini yayımlayan Merkez Bankası enflasyon tahminini %11,15’e düşürürken, gayrisafi yurt içi hasıla tahminini %3,9 seviyesine yükseltti.

Merkez Bankası’nın açıkladığı bir diğer veri kısa vadeli dış borç stok gelişmeleri oldu. Rapora göre toplam kısa vadeli dış borç stoku 2019 sonuna kıyasla %9,5 artarak 134.6 milyar dolara yükseldi. Sabah saatlerinde sakin bir seyir izleyen dolar kuru bu gelişmelerin ardından yükselişe geçti.

63 katılımcı ile hazırlanan beklenti anketine göre yıl sonu dolar kuru tahmini yukarı yönde revize edildi.
Yıl Sonu Dolar Tahmini 8,09
Kaynak: TCMB

Merkez Bankası’nın Aralık ayı beklenti anketinde yıl sonu dolar tahmini 7,77 seviyesine düşürülmüştü.  2021’in ilk raporunda ise bu tahmin yukarı çekildi. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal fiyat ve finansal istikrarı sağlanana kadar sıkı para politikası izleneceğini belirtmişti.

Yabancı kurumlar yıl sonuna doğru dolar kurunun 7 TL seviyesine doğru çekileceğine düşünüyor. TL için de pozitif yorumlarını devam ettiriyor. Societe General Stratejistleri, dolarda 6,71’i kısa pozisyon hedef alımı olarak açıkladı. 7,75 ise zarar-kes tavsiyesi olarak paylaşıldı.

Kurum analistleri, liranın şu anki durumu baz alındığında yeniden uzun pozisyon almak için cazip olduğunu bildirdi. ABD ve AB tarafından yakın zamanda Türkiye’ye yönelik bir yaptırım beklenmemesinin de ülke para birimi için iyimserliği artırdığı aktarıldı.

TL’nin 10 yıllık reel efektif döviz kuru ortalamasına göre %30 değersiz olduğunu dile getiren analistler, Merkez Bankası Başkanı Ağbal’ın açıklamalarının yatırımcı güvenini artırdığını düşünüyor. Societe Generale Gelişen Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen, gösterilen çabaların TL lehine olacağından şüphe duymadıklarına dair mesaj verdi.

Haftanın son işlem gününe 7,36 civarından başlayan dolar, yıl sonu tahmini ve borç artışının ardından yükseldi.
Dolar 7,4248'e Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar saat 11:47’de %0,67 değer kazancıyla 7,40 liradan işlem görüyor. TCMB verilerinin açıklanmasıyla birlikte yükselişe geçerek 7,42’nin üstüne çıktı. Nispeten daha dalgalı bir performans gösteren Euro ise 9 liranın üstüne çıktıktan sonra, yeniden 8,97’ye geriledi.

Monex Europe Kur Analisti Simon Harvey, Ağbal’ın “gerekirse parasal duruşumuzu daha da sıkılaştıracağız” sözlerinin kura müdahale ettiğini ve döviz rezervlerinin yeniden güçlenmesini sağladığını söyledi. Ancak söz vermenin yanında uygulamanın daha önemli olduğunu ifade eden Harvey, önümüzdeki hafta yapılacak olan toplantıdan çıkacak kararın beklendiğini aktardı.

Merkez Bankası son Para Politikası Kurul toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan artırarak %15’ten %17’ye yükseltti. Ekonomistler 21 Ocak toplantısında en az 100-150 baz puanlık daha faiz artışı yapılmasını bekliyor. TD Securities Gelişen Piyasalar Müdürü Cristian Maggio, liranın güçlü kalabilmesi için faiz artırımıyla desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Uzmanların Dolar/TL için günlük analizlerine göz attığımızda, teknik olarak 7,32 – 7,36 bandının destek, 7,43 – 7,46 bandının direnç seviyeleri olarak işaret edildiğini görüyoruz. 7,40 altında kalıcılık sağlamasının düşüş beklentisini, üstünün ise artış beklentisini oluşturacağı ifade ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%