Yatırım yapmaya başla!

Dolar Bir Kez Daha 4 Liranın Üzerine Çıktı!

Güne hızlı başlayan dolar, yeniden 4 lirayı aştı. Kur en son 23 Mart tarihinde 4,03 rekorunu kırmıştı. Dolar fiyatlarındaki don gelişmeler şöyle...
Dolar Bir Kez Daha 4 Liranın Üzerine Çıktı!

Enflasyon ve cari açıkta bozulma, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi, Suriye cephesinde yaşanan gelişmelerin yarattığı jeopolitik risk gibi birçok makro etken kur üzerinde belirleyici rol oynuyor. Söz konusu gelişmeler Türk lirası üzerinde baskı yaratırken, güne 3,99’dan başlayan dolar bir kez daha 4 lirayı aştı!

Dolar kuru saat 10:27’de 4,0179 seviyesine yükseldi.

23 Mart’ta tarihinde ilk kez 4 liranın üzerini gören dolar kuru, son günlerde dalgalı bir seyir izliyordu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; Mart ayında TÜFE %0,99, yıllık bazda %10,23 düzeyinde geldi.

Açıklanan veri sonrasında hafif yükselen dolar, bu sabahki işlemlere dünkü kapanış seviyesi olan 3,99’dan başladı. Fakat ilerleyen saatlerde yükselişini hızlandırarak bir kez daha 4 liranın üzerini gördü.

Türk lirası %0,6 düşüşle, en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu.

Aynı dakikalarda Euro kuru 4,94 seviyesinden işlem görüyor. Goldman Sachs, enflasyon rakamları sonrası yaptığı değerlendirmede, küresel faizlerin yükselmesi ve yurt içinde giderek artan kısa pozisyonlar nedeniyle, TL’nin satış baskısında kalmaya devam edeceğini belirtti. Türk lirasının kırılgan olmasındaki en büyük etken ise enflasyon ve cari açıktaki bozulma olarak görülüyor.

Şekerbank ekonomistlerinden Gülay Elif Girgin, Merkez Bankası’nın yapacağı hamlelerin TL için iyileştirici olmayacağını söyledi.

Girgin, çarpıcı bir yorum yaparken, TCMB’nin bir tur daha faiz artırması halinde ne gibi fayda sağlayacağına dair aklında soru işaretleri olduğunu söyledi. TL’de değer kaybına neden olan sorunların halen çözülmediğini, kısa dönemde rahatlamanın belki 1-2 ay süreceğini fakat kesin bir çözüm olmayacağını bildirdi. Bugün yurt içinde reel efektif döviz kuru, yurt dışında ise ABD’de, ISM hizmetler endeksi verileri piyasaların gündeminde olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum