Paylaşım

Dolar Ayıların Hakimiyetine Girmiş Olabilir


 

Dolar kurlarında görülen son düşüşler, ayıların baskın hale gelip gelmediğini sorgulatmaya başladı. İlginin Trump'ın açıklamalarına kaydığı bugünde dolar piyasasında yaşananlar;

Döviz piyasaları son zamanlarda sakin seyretse bile önemli isimlerden gelen ve gelecek olan açıklamaları pür dikkat izliyor. Perşembe günü AMB Başkanı Draghi’nin para politikası ile ilgili açıklamaları merakla beklendi. Açıklamalar şahin bir tavırla açıklanınca Euro yükselişini güçlü bir şekilde sürdürdü. Euro’da yükselişin asıl şimdi başladığı söylendi. Türk lirası karşısındaki değer kayıpları da göz önüne alındığında “acaba dolar ayıların hakimiyetine mi girdi” soruları sorulmaya başlandı.

Döviz traderleri Draghi sonrasında Trump ile ilgili açıklamalara odaklandılar. Trump’ın başkanlık kampanyası ve işletmelerine olan para akışı ile ilgili soruşturmanın detaylarını bekliyorlar.

Trump Soruşturması Bekleniyor

Özel Savcı Robert Mueller, Trump’ın başkanlık kampanyası ve Rusya ile arasındaki olası ilişkiye yönelik soruşturmayı derinleştireceği düşünülüyor. Çünkü Trump’a ait olan işletmelerin para akışını da kapsayacak şekilde genişletilmiş raporlar sunmuştu. Döviz traderları bu konuyu yakından takip ederken, şimdi ABD siyasetine odaklanmış durumdalar.

Draghi sonrasında Euro yükseliş trendini güçlendirdi ve dolar karşısında 2 yılın zirvesini gördü. Doların bugünkü seyri de incelendiğinde uzmanlar ayıların hakim olabileceğini düşünüyor.

Euro Yükselişiyle Dolar Düştü

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, 11 ayın en düşük seviyesine inince, USD/JPY paritesi kazançlarını geri verdi. Dolarda görülen bu zayıflamanın, siyasi manşetlerle güçlendiği biliniyor.

Dolar Siyasi Manşetlerle Zayıfladı

Faiz oranı değişkenlerinin, 2017 yılında yaratmış olduğu beklenmedik düşüşler, doları zayıflatmıştı. Gündeme sıklıkla gelen siyasi konular ve Trump’a yönelik soruşturmalar, zayıf seyrin iyice hakimiyet kurmasına neden oluyor.

Jefferies LLC’de para birimi stratejisti olan Brad Bechtel, Donald Trump’a yönelik soruşturmanın kapsamının genişletildiğinden ve bu durumun doları bozguna uğrattığından bahsetti.

Trump Doları Bozguna Uğrattı

Tüm bunlara bağlı olarak da doların, ayıların hakimiyetine girmiş olması mümkün olarak yorumlanıyor. Dolar/TL kurunda ise bugün Fitch’ten gelecek açıklamalar bekleniyor. Hafta boyunca dalgalı bir seyir izleyen dolar kuru, bugüne 3,52 sınırından başladı. Daha sonra fazla değişiklik göstermedi ve öğleden sonraki işlemlere 3,5363 liradan başladı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın