Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar 15 Ayın En Düşüğünü Gören Enflasyon Rakamları Sonrası 5,78’e Geriledi

Dolar kuru 5,82 ile başladığı işlemlerde, Ağustos ayında yıllık enflasyonun %15,01 ile 15 ayın en düşüğünü görmesinin ardından 5,78’e çekildi.
Dolar 15 Ayın En Düşüğünü Gören Enflasyon Rakamları Sonrası 5,78’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasaların merakla beklediği enflasyon rakamları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Ağustos’ta aylık bazda %0,86 artış gösteren enflasyon, yıllık %15,01 seviyesine gerileyerek son 15 ayın en düşüğünü kaydetti.

Ekonomistlerin beklediğinden daha iyi gelen rakamlar, enflasyon genel görünümünde iyileşmenin işaretlerini verirken, açıklanan veri sonrasında Dolar/TL kuru 5,78’e kadar çekildi.

Güne 5,82 civarından başlayan dolar kuru iyi gelen enflasyon rakamları sonrasında 5,7860 liraya kadar geriledi.

3 Eylül Dolar KuruSaat 11:18’de 5,7958 liradan işlem gören kur, Pazartesi günü açıklanan büyüme rakamlarının ardından 5,83’lü seviyelerden, 5,79’a gerilemişti. Gün içerisinde de 5,80 – 5,81 arasında dalgalandıktan sonra, bu sabah açılışı 5,82 civarından yaptı.

Ağustos ayı enflasyon rakamlarının piyasa beklentisinden daha iyi gelmesi kur üzerinde pozitif etki yaratırken, Türk lirası dolar karşısında yüzde 0,32’ye yakın değer kazandı. Ekonomistler yıllık enflasyonun %15,5’e gerilemesini bekliyordu. TÜİK tarafından açıklanan veriler, %15,01’e gerilediğini ve son 15 ayın en düşüğünü kaydettiğini gösterdi.

Analistler kurda 5,7900 – 5,8560 bandının kritik seviyeler olduğunu belirtiyor.

Dolar Destek-Direnç Dün büyüme rakamlarının etkilerini izlediğimiz kurda, bu sabah enflasyon verilerinin olumlu etkisini gördük. Ayın geri kalanında piyasaları etkileyecek en önemli gelişme ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın toplantısı olacak.

GCM Yatırım analistleri 200 periyotluk basit hareketli ortalamanın 5,6515 üzerinde pozitif görünümün devam etmesi şeklinde olduğunu belirtti. 5,79 – 5,85 bandının üstüne çıkılması halinde 6,00 – 6,08 aralığının gündeme gelebileceği aktarıldı.

Gedik Yatırım kurda yukarı tarafta 5,89 – 5,93, olası düşüşlerde ise 5,72 – 5,75 aralığının takip edileceğini belirtti.

Gedik Yatırım Dolar AnaliziTacirler Yatırım’ın günlük dolar analizine baktığımızda, önümüzdeki dönemde 5,90’ın hedef seviye haline gelebileceği yorumlandı. 5,80 destek seviyesinin aşağı yönde kırılmasında güçlük çekileceği ifade edildi. Şeker Yatırım tarafından yollanan notta ise Türk lirası üzerinde baskı yaratacak bir unsur olmaması halinde, kurun 5,83 – 5,85 arasında hareket edeceği dile getirildi.

Son dönemde Amerika ve Çin arasında yaşanan ticaret anlaşmazlığı kur üzerinde baskı yaratan en önemli unsur olmaya devam ediyor.

Ticaret Savaşı Dolar EtkisiHafta sonu iki ülke birbirine karşılıklı olarak ek gümrük tarifesi uygulamasını başlattı. Pekin hükümeti kararın ertelenmesini istedi, fakat bu talep Trump hükümeti tarafından reddedildi. İki ülke yetkilileri bu ay içinde ticaret meselesini konuşmak için bir araya gelecek. Ancak henüz tarih ve program konusunda bir karara varılamadı.

Yatırımcıların dikkatlerini bir kez daha ticaret anlaşmazlığına çevirmesi küresel hisselerin karışık seyretmesine sebep oldu. Dolar/TL üzerinde bu gelişmelere ilaveten, Arjantin’in sermaye kontrollerine gitmesi ve Brexit gelişmelerinin baskısı hissediliyor. Ekonomik krizin yaşandığı Arjantin’de finansal piyasaların dengelenmesi amacıyla sermaye kontrolleri başladı.

Bu hamle, gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı yarattı. Şu dakikalarda Arjantin pezosu dolar karşısında %0,52 düşüşle en kötü performans gösteren, Türk lirası ise %0,18 artışla en iyi performans gösteren gelişen ülke parası konumunda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu