Paylaşım

Dolar Afrin Gelişmeleri ile 3,80’in Üzerini Gördü


 

Afrin'deki gelişmelerin etkisiyle dün 3,81'e tırmanan dolar kuru, bu sabahki işlemlere 3,79'dan başladıktan sonra en yüksek 3,80'in üzerini gördü.

Yaklaşık bir ay önce Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin’de başlatılan terörist temizleme operasyonu genişleyerek devam ediyor. Zeytin Dalı Harekatı’nın 33. gününde PKK ve PYD hedefleri bombalanmaya devam ederken, bölgede yaşanan gelişmelerin yarattığı siyasi riskler döviz kurları üzerinde belirleyici olmaya devam ediyor.

Dün 3,81 seviyesini gören dolar, bu sabahki işlemlere 3,7986’dan başladı.

Sabah 08:50’dee 3,8030 seviyesine çıkan kur daha sonra hafif geriledi. Uzmanlar Afrin’den gelen haberlerin yarattığı jeopolitik risklerin, döviz kurları üzerinde etken olduğunu belirtiyor. Özellikle Suriye rejiminin Afrin’e hareket ettiği yönünde gelen haberler havanın iyice ısınmasına sebep oldu.

Euro/TL Çarşamba gününe 4,6879 seviyesinden başladı.

Suriye ordusunun Afrin’e girdiği yönündeki haberler hakkında açıklama yapan AK Parti üyeleri; durumun abartıldığı kadar ciddi olmadığını ve bu milislerin kontrol dışı gruplar olduğunu söyledi.

Diğer bir açıklama da ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert‘ten geldi. Nauert Afrin’de olup bitenlerle ilgili çok fazla bilgi sahibi olmadıklarını ve ABD’nin bu bölgede bulunmayıp, herhangi bir teçhizat vermediğini söyledi.

Bugün piyasaların odağında olan bir diğer konu ise akşam saatlerinde açıklanacak olan FED tutanakları olacak.

FED’in Ocak ayında yaptığı FOMC toplantı tutanakları bu akşam Türkiye saati ile 22:00’de açıklanacak. Doların seyrini değiştirecek olan bu önemli veriler için piyasaların beklentisi Mart ayında faiz artırımı sinyallerinin alınması yönünde. Doların altın önemli para birimi karşısındaki seyrini izleyen Dolar Endeksi, Cuma günü son üç yılın en düşük seviyesini gördükten sonra %1,7 oranında artış gösterdi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın