Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar, ABD’nin Savunma Sanayimizi Hedef Alan Yaptırım Kararının Ardından Sakin

Dün akşam gelen açıklamaya göre ABD, Türkiye’ye birtakım yaptırımlar uygulamaya karar verdi. Dolar, sürpriz olmayan karar sonrası 7,86’da yatay seyrediyor.
Dolar, ABD’nin Savunma Sanayimizi Hedef Alan Yaptırım Kararının Ardından Sakin
Son Güncelleme: 
Yorum

Donald Trump geçen hafta Türkiye’ye yaptırımların önünü açan güvenlik paketini imzalamıştı. ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) adı altında önümüzdeki bir ay içinde en az 5 yaptırımın devreye sokulması planlanıyordu.

Son elde edilen habere göre, Rusya’dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye’ye bazı yaptırımlar uygulama kararı kesinleşti. Buna göre Türkiye Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ABD’den ihracat lisansı ve ABD’li veya uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamayacak.

Yaptırımları kapsayan kurum ve kişiler arasında; SSB, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit, SSB Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığından Serhat Gençoğlu ve Mustafa Alper Deniz yer alıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Twitter paylaşımında Türkiye’ye yaptırımlar uygulayacağının tam olarak netleştiğini söyledi.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Açıklaması
Kaynak: Twitter

Uyarılarına rağmen Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi aldığını söyleyen Pompeo, diğer yandan Rusya’nın da savunma sektörü ile önemli işlemlere müsamaha göstermeyeceklerini dile getirdi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise söz konusu gelişmenin ardından yaptığı açıklama, tam bağımsız savunma hedefinde kararlı olduklarını ve yaptırımların duruşlarını engellemeyeceğini belirtti. Dış İşleri Bakanlığı, ABD’nin aldığı karara ilişkin açıklamada, tek taraflı uygulanan yaptırımları kınadıkları ve reddettikleri belirtildi.

S-400’lerin NATO sistemleri açısından bir zafiyet yaratacağı iddialarının yersiz olduğu, Türkiye’nin teknik bir çalışma grubu kurularak, meselenin siyasetten bağımsız çözülmesini önerdiği hatırlatıldı.

İki ülkenin ilişkilerini olumsuz etkileyecek bu kararın ardından, bizim de gerekli adımları atacağımız, ulusal güvenliğimizi sağlamak için tüm tedbirleri alacağımız açıklandı. Bu doğrultuda ABD’nin söz konusu haksız yaptırımları gözden geçirmesi gerektiğinin altı çizildi.

Dolar, ABD’nin savunma alanımızı hedef alan yaptırımlarına rağmen sakin seyrediyor.
Dolar 7,86 Sakin
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Dün öğleden önce 7,94 seviyesini test eden dolar, günün ilerleyen saatlerinde düşüşe geçerek 7,85’ten kapanmıştı. ABD kararı açıklanmadan önce 7,89 civarından işlem gören kur, gelen haberle birlikte 7,86’ya geriledi. Bu sabah ise bu seviyeye yakın başlayarak yataya yöneldi.

Saat 09.38’de %0,05 artıda 7,85 liradan işlem gören dolar, mevcut haliyle ABD kararından etkilenmemiş görünüyor. Piyasanın tepkisiz kalmasının altında yatan en önemli etken ise alınan kararın çok fazla sürpriz olmaması. Aynı dakikalarda Euro kuru ise 9,54’ten işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%