Paylaşım

Dolar ABD Verileri Öncesinde Yükselişini Sürdürüyor


 

ABD vergi reformu konusundaki iyimserlik ile güçlenen dolar, bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri öncesinde de kazancını koruyor.

ABD tarım dışı istihdam verilerini bekleyen Dolar/TL güne yükselişle başladı. ABD’de yaşanan siyasi gelişmelerden destek bulan dolar iki ayın zirvesini gördü. Sabah saatlerinde 3,58 bandından işlem gören kur için bugün ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri belirleyici olacak. Saat 10:34 itibariyle 3,6020 seviyesine çıkan dolar üç ayın da zirvesini görmüş oldu.

ABD’deki vergi indirimi reformu konusunda ilerleme kaydedildiği beklentisiyle yükselişe geçen dolar, temel para birimleri karşısında yedi haftanın zirvesini gördü.

Dolar/TL Kuzey Irak’ta yaşanan referandum sorununun jeopolitik risk oluşturması ve FED’in Aralık ayında faiz artışı yapması yönünde kuvvetlenen beklentiyle birlikte son üç haftada 3,39’dan 3,59 seviyesine kadar yükseldi. Kur bu seviye aralığında sakin bir seyir izlerken, ABD’de son dönemde yaşanan Irma ve Harvey kasırgalarının yarattığı ekonomik kayıpların telafi edilebilir düzeyde olmasıyla yeniden yükselişe geçti.

Doların altı önemli para birimi karşısındaki seyrini takip eden endeks, 94.112 ile Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Dolar dün akşam saatlerinde 3,57 civarında işlem görüyordu. Haftanın son işlem gününe başlarken 3,5850 – 3,5890 aralığına çıktı. Sepet bazında Türk lirası ise aynı saatlerde 3.8892 – 3.8940, Euro/TL 4.1934 – 4.1990 aralığında işlem görmekteydi. Türk lirası son dönemde gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında kötü bir performans sergiliyor. Ekonomistler ise bu durumu Türkiye’nin jeopolitik risklere olan yakınlığına bağlıyor.

FED’in yıl sonuna kadar bir kez daha faiz artıracağı beklentisinin artması ve vergi reformu konusundaki iyimserlik de doları destekledi.

Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker, dün yaptığı açıklamada Aralık ayında faiz artırımına gidilmesini beklediğini belirtmişti. Harker’in bu sözleri piyasaların aynı yönde olan beklentilerini de kuvvetlendirmiş oldu. Bunun yanında vergi reformları konusundaki iyimserlik hazine tahvili faizlerini de destekledi. Hazine tahvili faizleri de dördüncü haftalık kazancına hazırlanıyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın