Yatırım yapmaya başla!

ABD 3. Çeyrek Büyümesini Bekleyen Dolar Yeniden 5,30 Liranın Üzerinde

Dolar kuru 5,25 lira seviyelerindeki seyrini yukarı yönlü kırarak yeniden 5,30 liraya tırmandı. ABD 3. çeyrek büyüme verisi izleniyor.
ABD 3. Çeyrek Büyümesini Bekleyen Dolar Yeniden 5,30 Liranın Üzerinde

Amerikan Merkez Bankası’nın yılın son toplantısında faiz artırımı açıklaması ve 2019 için söylemlerini yumuşatması ile dolar kuru güç kaybetmişti. Buna bağlı olarak dolar kuru, 5,22 lira seviyelerine gevşemişti. Birkaç gün burada kalan kur, bugün yeniden 5,30 liranın üzerinde seyretmeye başladı. Yükselişi ise yüzde 1’in üzerine çıkmış durumda.

Dolar kuru TSİ 10:30 sularında 5,25 liranın altında seyrederken yüzde 1’i aşan yükselişle 5,32 liraya kadar hızlı bir çıkış yaptı.

Dolar Yeniden 5,32 LiraDolar kuru, FED’in faiz artırım kararının ardından 5,2277 liraya kadar geriledikten sonra sadece 2 gün burada kalabildi. Bugün yeniden yükseliş eğilimi gösterdi. Bugün yüzde 1’i aşan yükselişle 5,32 liraya kadar yükselen dolar, ardından bir miktar gevşedi ve yüzde 0,91 oranında artıda seyrederek 5,3053 liradan alıcı bulmaya başladı.

Uzmanlar, yıl sonuna doğru ‘Noel Baba rallisi’ yaşanmasına alışık olduklarını dile getirirken, şu anda bunun aksine 9 – 10 yıllık yükseliş trendinin sonuna gelindiğinin fiyatlandığından bahsediyorlar. Risk iştahının bu kadar düşük olduğu halde, TL varlıklarının olumlu ayrışmasının zor olduğunu belirtiyorlar.

Garanti Yatırım ise bugünkü notlarında dolarda satışların dengelenmesi ile yeniden 5,40 ve 5,43 dirençlerinin söz konusu olabileceğini yazdı.

Dolar 5,40 - 5,43 DirençlerDolar, önemli piyasa para birimleri karşısında Şubat ayından bu yana görülen en kötü haftaya işaret ederken, küresel büyümeye yönelik endişelerin kayıplar üzerinde etkili olduğu belirtiliyor. ABD hisse senetlerindeki düşüşle birlikte dolar, G-10 paralarının çoğu karşısında eksi seyrediyor. Ayrıca ABD hükümetinin kısmi kapanma riskiyle karşı karşıya kalması ise hisselerdeki düşüşte etkili oldu. Bunlara ek olarak ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Trump ile fikir ayrılığı yaşadıkları için istifasını açıkladı.

UBS Küresel Baş Ekonomisti Paul Donovan ise dolardaki seyirle ilgili önemli açıklamalarda bulundu ve hala güçlü olduğunu söyledi.

Paul Donovan Güçlü Dolar YorumuDonovan, “Dolar zayıf değil güçlü, makul değerinin üzerinde güçlü.” ifadelerini kullandı. Doların şu anda olması gereken değerden yüzde 10 daha güçlü olduğunu belirten Donovan, bunun FED ile ilgili bir sorun olmadığını söyleyerek dikkat çekti. Donovan, “Dolar, cari işlemler açığı, bütçe açığıyla ilgili bir sorunun ve bir miktar fazla değerli bir para birimi olması sorununun sinyalini veriyor,” dedi.

Doların seyriyle ilgili görüş ayrılıklarının güçlendiği gözlenirken, akşam saatlerinde ABD’nin 3. çeyrek büyüme verilerinin açıklanması bekleniyor. ABD’nin 3. çeyrek büyümesinin yüzde 3,5 olarak açıklanması bekleniyor. Akşam saatlerinde açıklanacak diğer veriler ise ABD kişisel gelir ve harcamalar verisi olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum