Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Kuru 7 TL Altındaki Yolculuğunu Sürdürüyor

Döviz kurları haftaya bir önceki kapanış seviyesine yakın başladı. 6,99’da işlem gören dolar için 6,98 – 7,00 aralığı yön belirleme aşamasında önemini koruyor.
Dolar Kuru 7 TL Altındaki Yolculuğunu Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içinde veri gündeminin yoğun olduğu Pazartesi günü döviz kurlarındaki sakinliğin devam ettiğini görmekteyiz. Saat 09:00 itibarıyla dolar kuru 6,99, Euro 8,47’den işlem görmekte.

Dolar/TL, Cuma günü 6,98’den kapandıktan sonra yeni haftaya yatay bir başlangıç yaptı.
Dolar 6,95 TL
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Piyasaların açılması ile birlikte 6,95 – 7,00 TL arasında hareket eden dolar rekor seviyeden gittikçe uzaklaşıyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Şubat ayı Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda piyasa beklentisine paralel olarak faiz değişikliği yapılmadı.

Politika faiz oranının %17 seviyesinde sabit bırakılmasının ardından piyasalarda çok fazla değişim gözlenmedi. Analistler dolarda 7,00 seviyesinin önemli olduğunu belirtirken bunun üzerinde dört saatlik kapanışlarda 7,06 – 7,08, altındaki kapanışlarda ise 6,94 – 6,92 seviyelerinin gündeme geleceğini belirtiyor.

Şu dakikalarda 8,47 TL’den işlem gören Euro kuru için ise 8,45 – 8,50 aralığı takip ediliyor.
Euro 8,47 TL
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Analistler gün içerisinde bu bölgenin takip edileceğini ve altındaki hareketlerde düşüş isteğinin süreceğini aktarıyor. Eğer bu bölge altında hareket etmeye devam ederse bir sonraki aşama 8,35 seviyesi olabilir. Üzerindeki hareketlerde ise 8,50 ve 8,55 seviyelerine doğru bir çıkış gözlemlenebileceği aktarılıyor.

Bu arada yatırım bankası Goldman Sachs Türkiye için ekonomik büyüme beklentisini %4’ten %6’ya çıkardı. Türk lirasının son dönemde kaydettiği değer kazancı doğrultusunda yıl sonu politika faiz beklentisi %16,5 olarak açıklandı.

Açıklamada sıkı para politikası duruşu ve emtia fiyatlarındaki artışla birlikte bu yılın sonundan itibaren büyüme görünümünün durağanlaşabileceği söylendi. Pazartesi günü yurt dışında piyasaları etkileyecek önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Yurt içinde ise reel kesim güven endeksi, imalat kapasite kullanım oranı, sektörel güven endeksleri ve yabancı turist giriş-çıkışı verileri takip edilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu