Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar 7,69 Rekorunu Kırarken, Euro 9 TL Üzerinde Tutunmaya Çalışıyor

Piyasalar TCMB’nin 24 Eylül toplantısına dair beklentilerini paylaşmaya devam ederken, dolar ve Euro yeni rekorlarına imza attı.
Dolar 7,69 Rekorunu Kırarken, Euro 9 TL Üzerinde Tutunmaya Çalışıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2020 yılına 5,90 üzerinden başlayan dolar kuru 7,69’u aşarak bir kez daha rekor tazeledi. Yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirecek.

Ekonomistlerin hemen hepsi Merkez Bankası’nın politika faiz oranında değişikliğe gitmesini beklemiyor. Ancak gecelik repo ve geç likidite faizlerine artış olabileceği öngörüsü paylaşılıyor.

Dolar ve Euro yarınki kritik toplantı öncesinde rekor üstünde rekor kırarken, faiz değişikliği yapılmadığı takdirde yeni zirvelerin görülebileceği söyleniyor.

Eylül ayının başından bu yana yukarı yönde hareket eden dolar 7,6959 ile tüm zamanların zirvesini gördü.
Dolar 7,69 Rekor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Salı günü yeni rekorlara imza atan dolar kuru kapanışı 7,66 seviyesinden yaptı. Bu sabah yatay bir başlangıç yaptıktan sonra yükselişini hızlandırarak kendini 7,69 üzerine taşımayı başardı.

Türk lirası şu dakikalarda ABD doları karşısında %0,34 değer kaybıyla hareket ediyor. Piyasaların gözü kulağı yarın açıklanacak faiz kararında.

GCM Yatırım Banner
Piyasa.Paratic.com Anketi Dolar Beklentisi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey, faiz artışının pek olası olmadığını söyledi. AA Finans anketine katılan ekonomistler de faizlerin sabit tutulacağını tahmin ediyor.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, yüksek enflasyona ve CDS risk primine dikkat çekerek Merkez Bankası’nın en az 150 baz puanlık faiz artışı yapması gerektiğini düşünüyor.

Haluk Bürümcekçi TCMB Yorumu

Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı ve ekonomist Özlem Derici Şengül, Merkez Bankası’nın 17 Ağustos’tan bu yana düzenlediği repo ihalelerine dikkat çekti.

Bankanın sıkılaştırma adımlarının Türk lirası üzerindeki baskının azalmasına yardımcı olmadığını söyleyen Şengül, enflasyon beklentilerindeki dahilinde geç likidite faizlerinde 100 baz puanlık bir artış yapılabileceğini tahmin ediyor. Ancak politika faizinde diğer birçok isim gibi değişiklik beklemiyor.

Euro kuru 9,0074 lira ile tarihi rekoruna imza atarken, bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlayıp sağlamaması oldukça kritik.
Euro 9 Lira Rekor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Pazartesi günü 9 lirayı aşan Euro, sonrasında hafif çekilerek yatay bir performans sergiledi. Çarşamba günü öğleden sonraki işlemlerde bir kez daha bu seviyeyi aştı ve zirveyi tazeledi. Saat 15:24’te %0,20 artıda 8,9967 liradan işlem görüyor.

Piyasa.Paratic.com anketinde oy kullananlar, yarın Euro kurunun %67 olasılıkla artmasını bekliyor. Analistler düşüş isteğinin oluşması durumunda 8,95 – 8,90 seviyelerine sınırlı çekilme olabileceğini aktarıyor. Bu bölge üzerinde kaldığı süre boyunca da yeni rekorların geleceğine dikkat çekiliyor.

Ferhat Yükseltürk TCMB Yorumu

Yarın yapılacak toplantı liranın seyri göz önünde bulundurulduğunda Euro kurunda da oynaklık yaratabilir. Econs Kurucu Ortağı Ferhat Yükseltürk, hızlı faiz indirimi ve pandemi süresince ekonomi alanında alınan önlemlerin kredi büyümesine yol açtığını söyledi.

Bu durumun Türk lirası cinsinden tasarrufları azalttığını dile getirdi. Ekonomiyi canlandırmak için atılan adımların dış ticaret dengesinde bozulma yarattığını söyleyen Yükseltürk, salgın hastalık nedeniyle turizm sektörünün sağladığı desteğin de bu yıl görülemediğini anımsattı.

Enflasyona bağlı olarak TL üzerindeki risklerin devam ettiğini söyledi. Bunun yanında artan vakaların ve yaklaşan ABD seçimlerinin de döviz kurlarında oynaklık yarattığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.