Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

7,51’e Yaklaşan Dolar Tarihinin En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Dolar kuru 7,5074 ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Piyasalar bu akşam açıklanacak FED kararlarına odaklanırken, toplantı tutanaklarının dolarda dalgalanma yaratması bekleniyor.
7,51’e Yaklaşan Dolar Tarihinin En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Salı günü piyasaların kapanışına doğru 7,49 seviyesine ulaşan dolar kurundan yeni rekor geldi. Analistler Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk priminin 500 puan üzerinde kaldığı sürece Türk lirasının kırılganlığının devam edeceğini belirtiyor.

Bunun yanında ABD Başkanı Donald Trump’ın, coronavirüs aşısının 3-4 hafta içinde hazır olacağı açıklaması da doların güçlenmesine yardımcı oldu.

Türk lirası, ABD doları karşısında tarihinin en düşük seviyesine geriledi.
Dolarda Yeni Zirve
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar kuru 17:00 sularında 7,5074 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kalmaya devam eden dolar için bir sonraki seviye olarak 7,60 işaret ediliyor.

Ağustos ayının ilk haftasında atağa geçen kur, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın likidite hamlesi gibi müdahalelerine rağmen yükselişini sürdürdü. Haftalardır 7,40 seviyesinin altına neredeyse inmeyen dolar, Çarşamba günü ABD Merkez Bankası toplantı kararını beklerken bir kez daha rekor tazeledi.

FED, bu akşam iki gün süren toplantıda aldığı kararları açıklayacak. Piyasanın beklentisi faiz oranlarının sabit bırakılacağı yönünde. Başkan Jerome Powell’ın özellikle enflasyon odaklı açıklamalarının dolarda dalgalanma yaratabileceği ifade ediliyor.

Şu sıralarda dolar endeksi 92,90, 5 yıllık CDS risk primi 512 puanda seyrediyor.
CDS Risk Primi
Kaynak: Investing

Bir ülkeye yatırım yapma konusunda kredi sigortası gibi yorumlanan CDS puanı, para birimi ve borsa hareketleri için son derece önemli. CDS primi 300 puan üzerindeyse, o ülke ekonomisinin aşırı kırılgan olduğu anlamına geliyor.

Nitekim kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de Cuma günü yayımladığı notta, dış kırılganlıkları gerekçe göstererek, Türkiye’nin kredi notunu düşürmüştü. 2020 yılı içinde CDS primi Ocak ayında 234 puan ile en düşüğü, Nisan’da 652 ile en yükseği kaydetti.

Şu sıralarda Euro kuru 8,87, sterlin 9,73 liradan işlem görüyor. Öğleden önceki işlemlerde yatay seyreden ve 9,64’e gerileyen sterlin yükselişe geçerken, Euro’da daha sakin bir tablo izlenmekte. Dolarda 7,50 psikolojik direnç seviyesi olarak takip edilmeye devam ediliyor. Olası geri çekilmelerde 7,46 – 7,44 ve 7,42 seviyelerine doğru iniş olması bekleniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum