Yatırım yapmaya başla!

Dolar 6,47’yi Geçti, Gözler 13 Eylül’deki Merkez Bankası Toplantısına Çevrildi

Güne 6,30'dan başlayan dolar, öğle saatlerinde hızlandı ve 6,47'yi aştı. Piyasalar 13 Eylül'de yapılacak olan Merkez Bankası toplantısından çıkacak faiz kararına odaklandı.
Dolar 6,47’yi Geçti, Gözler 13 Eylül’deki Merkez Bankası Toplantısına Çevrildi

Dolardaki yüksek tansiyon sürüyor. Hafta başından bu yana yukarı yönlü hareket eden kur bu sabah açılışı 6,30 liranın üzerinden yaptı. Öğle saatlerinde ise 6,47’yi aştı. Dün Almanya’nın Türkiye’ye acil finansal yardım yapılmasını değerlendirdiği yönünde çıkan haberler ve hemen ardından Alman yetkililerin bu iddiaları yalanlaması kurun seyrini etkiledi. Üzerine bir de Moody’s’in 18 Türk bankası ve 2 finans şirketinin kredi notunu düşürmesi tansiyonun yeniden yükselmesine sebep oldu.

Dolar saat 13:56’da 6,4741 liraya kadar ulaştı. Gözler Merkez Bankası’nın 13 Eylül’de yapacağı toplantıya çevrildi.

Doların bu seviyeye ulaştığı dakikalarda Euro kuru ise 7,5405 liradan işlem gördü. Döviz kurlarındaki türbülansın bir türlü tam anlamıyla sona erdirilememesi, piyasaların 13 Eylül’de yapılacak olan TCMB Para Politikası Kurulu toplantısından faiz artışı kararı beklentisinin yükselmesine sebep oldu. Ancak uzmanların çoğu, faiz artışının tek başına yeterli olmayacağını ve daha kalıcı çözümler aranması gerektiğini belirtiyor.

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok Altınsaç, Merkez Bankası’nın son dönemde attığı adımların etkilerinin kısa vadeli olduğunu belirtti.

Merkez’in en yakın toplantısından önce faizleri yükseltme çabası olacağını söyleyen Altınsaç, kurun her gün %3 civarında yukarı hareket ettiğini, bu yükselişin bir miktarının da Euro/Dolar paritesinden kaynaklanmış olabileceğini belirtti.

Söz konusu paritenin oldukça oynak olduğunu söyleyen Altınsaç, swap tarafında alınan önlemlerin zaman kazanma açısından iyi bir adım olduğunu fakat faizlerin yüksek kalması gerektiğini ifade etti. Altınsaç, kur üzerindeki baskının sürdüğünü ve TL üzerindeki risklerin bitmediğini sözlerine ekledi.

Econs Danışmanlık Kurucu Ortağı Ferhat Yükseltürk de Merkez Bankası’nın piyasanın önüne geçmesi gerektiğini dile getirdi.

Kurdaki hareketlerin enflasyon beklentilerini de artırdığını belirten Yükseltürk, kısır bir döngü içerisinde olduğumuzu, bunu kırmak için Merkez Bankası’nın sunacağı acı reçeteyi içmemiz gerektiğini söyledi.

NoorCM Menkul Değerler Yurt içi Satış Müdürü Mert Yılmaz da, faiz artışının yapılması gerektiğini fakat tek başına yeterli olmayacağını düşünenlerden. Faiz artışının mutlak gören Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı Özlem Derici Şengül ise bu oranın en az 250 baz puan olması gerektiğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum