Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kuru 6,25 Liraya Ulaştı! Gözler Bakan Albayrak ve Heyette!

Dolar kurunun, ABD yaptırımlarıyla altın vuruşu yaparak çıktığı ralli yurt içi piyasalardaki endişeleri artırmaya devam ediyor. 6 liraya ulaşan kurdan detaylar şu şekilde;
Dolar Kuru 6,25 Liraya Ulaştı! Gözler Bakan Albayrak ve Heyette!

Türk lirasında değer kayıpları devam ederken, dolar yükselişini tam gaz sürdürüyor. Geçen hafta kurdaki ralli, rahibin tutukluluk sürecinin devam etmesiyle başlamış olsa bile, tek neden değil. Yüksek enflasyon, Halkbank davası gibi geçmişten beri süregelen birçok neden, kuru bu ralliye itti. Rahip Brunson için ABD’nin serbest bırakın çağrısı ile patlama yaşanmış oldu.

Dolar kuru Asya piyasasında 5,70 seviyelerine çıkarken, yurt içi piyasaların açılışıyla 6 liranın üzerini gördü.

Dolar 6 Liranın Üzerini Gördü

Dolar kurunda yeni rekor 6,25 liraya işaret ederken, bir önceki kapanış 5,5506 liradan gerçekleşmişti. Asya piyasalarında yeni rekorunu gören dolar kuru, yurt içi piyasaların açılışıyla birlikte 6 liranın üzerine hızlı bir şekilde tırmandı. Yükseliş oranı ise yüzde 10’un üzerine çıktı.

Dolar kuru 6,25 liraya hızla tırmandıktan sonra 6 – 6,20 bandında dalgalanmaya başladı.

6 - 6,20 Lira Bandı Bekleniyor

TSİ 08:30 sularında 5,6990 liradan alıcı bulan dolar kuru, saat 09:00 sularında 5,7340 liradan işlem görürken, en yüksek 6,0631 liradan alıcı buldu. 09:15 sularında ise 6,25 lira ile yeni rekorunu kaydetmiş oldu. Bu sırada yükselişin yüzde 12 civarına işaret etmesi, endişeleri had safhaya çıkarttı.

Yeni rekorunu hızla kaydettikten sonra saat 09:30 sularında 5,9587 liradan alıcı bulmaya başladı.

5,95 Lira Bandına Geriledi

Dolar kuru piyasa açılışında yeni rekorunu görürken, Euro ve sterlinden de yükseliş geldi. Euro kuru, saat 08:00 sularında 6,6023 liradan açılış gerçekleştirirken, yurt içi piyasaların açılışıyla 6,7303 liraya ulaştı. Euro’nun sabah kaydettiği en yüksek seviye 7,1452 lira oldu. Sterlin ise saat 08:00 sularında 7,3568 liradan alıcı bulurken, yurt içi piyasaların açılışıyla birlikte 7,5313 lirayı kaydetti. Sterlinin açılışta kaydettiği en yüksek seviye ise 8,0099 lira oldu.

Berak Albayrak’ın “Yeni Ekonomik Model” açıklaması saat 14:30 sularında gelecek ve tüm gözler bu açıklamalarda olacak.

Berat Albayrak Yeni Ekonomik Model Açıklaması

Bugün rahibin de dahil olacağı ikili ilişkileri ilgilendiren konuların görüşülmesi için ABD’ye giden heyetten, piyasalara su serpecek haberler gelmesi bekleniyor. Politik bir gerginliğin neden olduğu bu ortam için TCMB’den bir hamle gelmesi beklenmiyor. Birçok uzman TCMB’nin bir adım atmasını beklemezken, bazıları ani bir toplantı ile müdahale gelebileceğini düşünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum