Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin Tehditleri ve Türkiye’nin Duruşu ile Dolar 5,75 – 5,80 Lira Bandında Dalgalanıyor

Dolar kuru 7 liranın üzerine taşıdığı zirvesinin ardından Türkiye'den ardı ardına gelen hamlelerle geriledi. Şimdi ise 5,75 – 5,80 aralığında geziyor. İşte detaylar;
ABD’nin Tehditleri ve Türkiye’nin Duruşu ile Dolar 5,75 – 5,80 Lira Bandında Dalgalanıyor

Rahip Brunson davasında ABD’nin tehditleri ve Türkiye’nin dik duruşu ile dolar kuru 5,75 – 5,80 lira bandında dalgalanmaya başladı. Bu aralığın altında ve üstünde gerçekleşen seviyeler olsa bile genel itibariyle bu aralıkta dalgalandığı görülüyor. Uzmanlar teknik olarak bir yorum yapılmasını hala sağlıklı bulmazken, 5,75’in altına inmekte zorlandığını dile getiriyorlar.

Dolar kuru Asya piyasalarının açılışında 5,82 liradan işlem görürken, TSİ 08:00 sularında 5,8415 lirayı kaydetti.

Asya piyasalarının açılışından yurt içi piyasalara kadar geçen sürede yataya yakın bir seyir izleyen dolar, TSİ 09:30 sularında 5,7502 liraya kadar geriledi. Yurt içi piyasaların açılışıyla birlikte düşen dolar kuru, TSİ 02:30 sularında Trump’ın attığı tweet ile birlikte dalgalandı ama bu etkisi kısa süreli oldu.

Trump tweetinde Türkiye’nin yıllardır ABD’den yararlandığını ve papazın muhteşem bir insan olduğunu söyledi.

Trump Türkiye ile ilişkilerin azaltılacağını söylerken “Türkiye uzun yıllar ABD’den yararlandı. Şimdi ülkemizi büyük bir vatansever olarak temsil eden ve muhteşem biri olan rahibi tutuklu tutuyorlar. Masum bir adamın serbest bırakılması için hiçbir şey ödemeyeceğiz. Türkiye ile ilişkilerimizi azaltıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Bu gelişmeler ışığında dolar kuru yüzde 0,85 oranında ekside seyrediyor ve 5,7642 liradan işlem görüyor.

ABD ile Türkiye arasında yaşananlar ise tüm dünyanın gündeminde yer alıyor. Haftalık yayınlanan Economist dergisinin bugün yayınlanan yeni sayısında “Türk lirasıyla ilgili yaşanan sorunların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın otokratik politikalarıyla düzelemeyeceği ancak Türkiye’nin vazgeçilemeyecek kadar da önemli bir ülke olduğu,” ifadelerine yer verildi.

Economist, Türkiye’nin ekonomi politikalarında ılımlı tutumu terk ederek, Batı’dan uzaklaştığına da değinildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’yi otokratik bir ülkeye çevirdiğini yazan dergi, “bir zamanlar laik, demokratik Türkiye’nin sonunda Avrupa Birliği’ne ve Batı olarak bilinen zengin liberal ülkeler arasında katılacağı düşünülürdü. Ve yine bir zamanlar, henüz birkaç yıl önce Türkiye gelişmekte olan ülke yatırımcılarının gözdesiydi. Ama artık o günler geçmişte kaldı,” dedi. Türkiye’nin giderek İslamcılaşan ve NATO müttefikleriyle kavga eden bir ülke olduğunu da belirtti.

Economist, “Türkiye döviz krizine girdi. Türkiye’nin saçma bir şekilde terörle suçladığı Pastör Andrew Brunson’un serbest bırakılmaması üzerine ABD’nin uyguladığı yaptırımlar bu durumu kısmen hızlandırdı,” ifadelerini de kullandı. Trump’ın ise Türkiye’den alınan metale ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının durumu daha da kötüleştirdiğini söyledi.

Derginin yazısındaki sert ifadeler dikkat çekerken, mevcut krizin üç farklı risk içerdiğine de değinildi.

Economist’e göre; birinci risk, sorunun diğer gelişmekte olan ülkelere de yayılması ve yatırımcıların kaçmasından korkulması. İkinci risk, Türkiye ekonomisinin derin bir durgunluğa girmesi şeklinde açıklanırken, üçüncü risk, Batı’nın Türkiye ile yıpranan bağlarının artık tamamen kopabileceği olarak belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum