Paylaşım
in G+

Doların 5,60’ı Aşması ile Merkez Bankası Repo İhalelerine Ara Verdi


 

Merkez Bankası doların 5,60 liranın üzerine çıkmasıyla 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verildiğini açıkladı.

Dolar kuru Çarşamba akşamı açıklanan FED kararları ile 5,40’a kadar gerilemişti. Piyasalar FED’in bu yılın ikinci yarısına kadar faiz artırımı yapmayacağı açıklamasına ilk olarak olumlu tepki verse de dolar çok geçmeden kayıplarını geri aldı. Bugün yükselişini hızlandıran kur gün içerisinde 5,60’ın üzerine çıkınca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) repo ihalelerine ara verildiği duyuruldu.

Merkez Bankası doların yükselmesi ile bir hafta vadeli repo ihalelerine piyasa koşulları sebebiyle ara verdiğini duyurdu.

Merkez’den piyasaya daha az Türk Lirası verip TL’nin dolar karşısında değerlenmesini sağlamak amacıyla hamle geldi. Yapılan açıklamada; “Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırılmıştır.” bilgisine yer verildi.

Dolar/TL gün içerisinde 5,60’ın üzerine çıktı. Saat 16:42’de ise 5,5843 liradan işlem görüyor. Güncel haliyle Merkez Bankası’nın 1 hafta vadeli repo ihalelerinde faiz oranı %24, gecelik vadede borç verme faiz oranı %25,50, Geç Likidite Penceresi işlemlerinde borç verme faiz oranı da %27 seviyesinde bulunuyor.

Alternatifbank Ekonomisti Serdar Şenol ise TCMB kararını TL varlıkları destekleyeceğini söyledi.

Bu hamlenin kredibilite sağlayacak güçlü bir adım olduğunu vurgulayan Şenol, Merkez Bankası’nın haftalık vadede 93 milyar TL’lik repo fonlaması yaptığını, gelecek haftadan itibaren %24 düzeyinden yapılan bu fonlama yerine, piyasalar da TCMB’nin borç verme faizi olan %25.50’den repo fonlaması sağlanabileceğini ifade etti.

Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek ise Merkez’in gün içerisinde artan oynaklığı ve negatif ayrışmayı düzenleyecek son zamanların en proaktif adımını attığını söyledi. Merkez Bankası’nın bu adımının piyasalara sinyal verilmesi açısından olumlu olduğunu belirterek “Devam eden-bekleyen fonlamanın farklı kanallara kaydığını ve kısa TL pozisyon alınmasını zorlaştırdığını görebiliriz.” açıklamasında bulundu.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı