Yatırım yapmaya başla!

Dolar 5,45 Lira Sınırında Gezerken, BIST 100 Endeksi 93 Binin Altında

Yurt içi piyasalarda Kasım ayı boyunca hakim olan iyimserlik, Aralık ayının ilk işlem günüyle birlikte buhar olup uçtu. Dolar 5,45 liraya, BIST 100 ise 93 bin puanın altına işaret ediyor.
Dolar 5,45 Lira Sınırında Gezerken, BIST 100 Endeksi 93 Binin Altında

Yerel piyasaları etkisi altına alan söylentiler ve küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler, dolar kuru ile BIST 100 endeksini perişan etti. Dolar kuru, 2 işlem gününde 5,45 lira sınırına fırladı. BIST 100 endeksi ise 96 bin puanı kısa süreliğine gördükten sonra 93 bin puanın altına indi. G-20 zirvesi, Kasım ayı enflasyonu ve merkez bankalarının faiz söylentileri yurt içi piyasaları yeniden dibe çekmeye başladı.

Dolar kuru, TCMB’nin faiz indirim söylentileri ve yükselen petrol fiyatları ile yeniden hızlı yükselişe geçerek 5,45 lira sınırına yükseldi.

Dolar 5,45 Sınırına ÇıktıKasım ayı enflasyon rakamları öncesinde 5,15 lira sınırına kadar inen dolar kuru, enflasyon rakamlarının beklenenden daha iyi gelmesiyle birlikte 5,14 liraya geriledi. Hemen ardından gelen “TCMB faiz indirebilir” söylemleri ile düşüşe geçen enflasyon rakamlarının tadını çıkaramadan yükselişe geçti. Bu yükselişe katalizör görevi gören ise küresel arenada yükselen petrol fiyatları oldu.

Dolar kurunda hızlı yükselişin nedeni, Türk lirasında görülen değer kaybı oldu. Dolar, ABD – Çin arasındaki ticaret savaşında ateşkes yapılacağı söylentileri ile gerilerken, FED’in faiz artırımı konusundaki şahin tutumunu güvercine çevirmesi düşüşü hızlandırdı. Kur bu gelişmelerle 5,15 liranın altına inerken, yurt içindeki söylentiler ve petrol fiyatlarının üretim kısıntısı beklentileri ile yükselmesi sonucunda TL’nin değer kaybetmesine bağlı olarak yükselişe geçti.

Bir önceki kapanışı 5,3890 liradan yapan dolar kuru, TSİ 10:20 sularında yüzde 0,9 oranında yükselişle 5,4423 lirada seyretti.

5,4423 Lirada SeyrettiTürk lirasındaki değer kaybının artmasıyla birlikte, gelişen ülke para birimleri arasında en çok değer kaybedenler sıralamasına yeniden girmesine neden oldu. Bugün dolar karşısında en çok değer kaybeden yüzde 0,81 ile Güney Kore wonu olurken, Türk lirası ikinci sırada yer alıyor.

Diğer dövizlere baktığımızda ise Euro kuru yüzde 0,72 oranında yükselişle 6,1609 lirada, sterlin yüzde 0,59 yükselişle 6,8992 lirada seyrediyor. Türk lirası, tüm dövizler karşısında değer kaybederken, sadece Güney Kore wonuna karşı değer kazanıyor. Güney Kore wonu kuru yüzde 0,12 oranında ekside 0,0049 lirada seyrediyor.

BIST 100 endeksi ise bir önceki seansı ekside kapatırken, yeni güne de düşüş kaydederek başladı ve 93 bin puanın altına indi.

BIST 100 93 Bin Puan AltındaBIST 100 endeksi dün günü yüzde 1,15 oranında kayıpla 93 bin 880 puandan kapatmıştı. Bugüne ise yüzde 0,89 oranında düşüşle 93 bin 47,56 puandan başlangıç yaptı. Açılışın altından yüzde 1’i geçen kayıplarla 92 bin 918 puanı kaydeden BIST 100 endeksi, 93 bin puanı yeniden denedi.

Borsa İstanbul, Avrupa borsalarında görülen değer kayıpları ve döviz kurları tarafında görülen hızlı yükselişin etkisiyle satıcılı bir seyir izlemeye başladı. Kasım ayının son işlem gününde 95 bin puanın üzerine çıkarak 96 bin puanı kısa süreliğine kaydetmesinden sonra yeniden dip yaşadı. Borsanın itici gücü olan bankacılık sektöründe görülen değer kayıpları da düşüşün etkenlerinden biri oldu.

Bankacılık endeksi güne yüzde 3,06 oranında değer kaybıyla başlarken, sektör endeksleri arasında en çok değer kaybeden oldu.

Bankacılık Endeksi Yüzde 3,06 DüştüBorsada neredeyse tüm sektörlerde değer kaybı yaşanırken, açılışta en çok değer kazanan yüzde 0,31 ile finansal kiralama faktoring oldu. Bedelli sermaye artırım kararı alan Akbank, güne yüzde 6,6 oranında değer kaybı ile başladı. Hisselerde görülen bu düşüş, BIST 100 endeksini de aşağı çekti.

Akbank hisselerinde görülen düşüşün, sermaye artırım kararına bağlı olarak kısa süreliğine yaşanacağı dile getiriliyor. ABD piyasalarının bugün kapalı olması nedeniyle yurt içi gelişmelerin izleneceği biliniyor. TCMB’nin 2019 Para ve Kur Politikası raporu beklenirken, Avrupa’da hizmet sektörü PMI verisi izlenecek. Aynı zamanda İngiltere parlamentosunda tartışılmaya başlanan Brexit Anlaşması ile ilgili gelişmeler takipte olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum