Yatırım yapmaya başla!

Dolar 5,35 Liranın Altına İnerken, BIST 100 Endeksi 94 Bini Gördü

Sabah saatlerinde hem borsa hem de döviz piyasasında görülen negatif seyir, ikinci yarıda toparlanma eğilimi gösterdi. Kur 5,30 liraya hareket ederken, BIST yükselişte...
Dolar 5,35 Liranın Altına İnerken, BIST 100 Endeksi 94 Bini Gördü

Türk lirasında görülen değer kaybı ile dolar kuru 5,45 lira sınırına kadar hızlı bir yükseliş kaydettikten sonra bugün normalleşmeye başladı. Borsa İstanbul 100 endeksi ise bankacılık sektörü gelişmeleri ve hisselerindeki düşüş ile 92 bini test ettikten sonra toparlandı. Yurt içi piyasalar, hafta ortasında normalleşmeye başlarken, belirsizlik sürüyor.

Güne 5,3895 liradan başlayan dolar kuru, 5,4544 lirayı kaydettikten sonra gerilemeye başladı ve 5,30 lira sınırına indi.

Dolar 5,30 Sınırına İndiAralık ayının ilk işlem gününde üretimde kısıntı yapılacak söylemleri ile yükselişe geçen petrol fiyatları ile Türk lirası hızla değer kaybetmeye başlamıştır. Aynı zamanda enflasyon rakamlarının beklenenden daha iyi gelmesiyle TCMB’nin faiz indirimi yapabileceği söylentilerinin ortaya çıkması ile kayıplar derinleşti. Dolar kuru ise 5,14 lira seviyelerine geriledikten sonra 5,45 lira düzeyine fırlamış oldu.

Türk lirası değer kaybında 3. işlem gününün ikinci yarısında toparlanmaya başladı ve kur, yüzde 1,35 oranında eksi yönde hareket ederek 5,3105 liraya kadar geriledi. Gün içinde geniş bir bantta dalgalanan kur, doların ABD piyasalarının tatil olması ve ticaret savaşında ateşkes yapılması ile gerilemesi nedeniyle hızlı bir tepki göstermişti.

Dolar kurundaki toparlanmaya paralel olarak diğer dövizlerde de düşüş başlarken, Euro yeniden 6 lira sınırına indi.

Diğer Dövizlerde de Toparlanma GörüldüEuro kuru sabah saatlerinde 6,20 lira sınırına kadar yükseldikten sonra, gerilemeye başladı. Yüzde 1’i aşan değer kaybı ile 6,0323 liraya kadar indi. Türk lirası, sabah saatlerinde dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi konumundayken, günün ikinci yarısında en çok değer kazanan para konumuna yükseldi.

BIST 100 endeksi ise sabah saatlerinde bankacılık endeksindeki yüzde 3’ü aşan gerileme ile 92 bin puanı test ettikten sonra yükselişe geçti.

BIST 100 94 Bine ÇıktıGüne 0,89 oranında ekside başlayan BIST 100 endeksi, 93 bin puan sınırından gerilemeye başladı. Ardından yüzde 1’e yakın kayıpla 92 bin 918 puanı kaydetti. Daha sonra yüzde 0,56 oranında kayıpla 93 bin 356,21 puandan seansı kapattı. Bankacılık endeksi ilk yarıyı yüzde 3,42 oranında değer kaybıyla sonlandıran bankacılık endeksi, Akbank’ın bedelli sermaye artırımı açıklamasıyla ile gerileme kaydetmişti.

Bankacılık endeksi kayıplarını korurken BIST 100, diğer sektörlerden görülen toparlanma ve düşen hisselere gelen tepki alımları ile yükselişe geçti. BIST 100 endeksi TSİ 17:00 sularında yüzde 0,35 civarında yükselişle 94 bin puanın üzerine çıktı. Açılışta görülen hızlı dalgalanma ise panik satışlarından kaynaklanmıştı.

Dünya borsalarındaki düşüş ve bankacılık hisselerinde yoğunlaşan satışlarla 93 binin altına inen BIST 100, destekten güç alarak yükseldi.

Borsa Yeni Destek 92.500Tepki alımları ile kayıplarının bir kısmını telafi eden BIST 100 endeksi, ABD piyasalarının kapalı olması ve veri gündeminin zayıflığı ile yönünü yukarı çevirdi. Teknik açıdan yeni desteğin 92 bin 500 olduğu söylenirken, dirençlerin 95 bin 500 olduğuna işaret ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum