Yatırım yapmaya başla!

Dolar Merkez Bankası’nın Müdahalesine Rağmen Düşmedi, 5,31 Rekorunu da Kırdı!

Merkez Bankası'nın akşam saatlerinde yaptığı müdahaleye rağmen doların ateşi sönmek bilmedi. Kur saat 22:30 sularında 5,31 ile tüm zamanların zirvesini gördü.
Dolar Merkez Bankası’nın Müdahalesine Rağmen Düşmedi, 5,31 Rekorunu da Kırdı!

Türkiye’de tutuklu yargılanan ABD’li rahip Brunson’un cezasının ev hapsine çevrilmesinin ardından iki ülke arasında başlayan ve karşılıklı yaptırım uygulanacağının açıklanması ile gerilim gittikçe artıyor.

Türkiye – ABD ilişkilerinin etkisiyle TL negatif ayrışırken döviz kurlarında sert yükselişler görülüyor. Güne 5,12’den başlayarak rekor üstüne rekor kıran dolar, saat 22:30 sularında 5,31’i aşarak tarihi zirveyi yeniledi. Aynı dakikada Euro ve sterlinden de yeni rekorlar geldi.

Haftanın ilk işlem gününe güçlü başlayan dolar, saat 16:45’te 5,19 rekorunu kırdı.

Dolar kurunun bu seviyeye geldiği dakikalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, rezerv opsiyon mekanizması kapsamında döviz imkanı oranı üst sınırının %45’ten %40’a düşürüldüğünü açıkladı. Söz konusu değişiklikle birlikte yaklaşık 2,2 milyar dolar tutarında döviz bankaların kullanımına geçebilir hale geldi. Fakat Merkez’in bu müdahalesi kur üzerinde etkili olmadı. Saat 22:38’de 5,3123 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Aynı dakikalarda Euro/TL 6,1423, sterlin ise 6,8748 ile rekor yolculuğunu sürdürüyor.

Döviz kurları dolar öncülüğünde rekor üstüne rekor kırarken, piyasalar Merkez Bankası’ndan gelen hamlenin faydalı olacağını düşünmüştü. Ancak ABD’den gelen yeni haberler doları zirveye taşıdı. ABD Başkanı Donald Trump, İran’a yönelik yaptırımları yeniden düzenleyen kararnameyi imzaladığını duyurdu. Türkiye’nin İran ile 11 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunduğu için bu karar Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor.

Cüneyt Paksoy yaptığı değerlendirmede dolar kurundaki yükselişin sürebileceğini söyledi.

Stratejist Cüneyt Paksoy; 10 yıllık tahvil faizinde rekor kırılmasının, enflasyondaki yüksek seyrin, yabancı yatırım algısının negatif yönde seyretmesinin dolar üzerinde belirleyici rol oynadığını fakat asıl etkenin ABD ile olan ilişkiler olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum