Yatırım yapmaya başla!

Dolar 5,25 Liranın Altını Görürken, Türk ETF’leri Güçlü Seyrediyor

Yurt içi piyasalarda iyimser bir havanın hakim olduğu gözlenirken, Türkiye ETF'lerine güçlü bir yatırımcı girişi yaşanıyor. Dolar kuru ise 5,2395 lirayı gördü.
Dolar 5,25 Liranın Altını Görürken, Türk ETF’leri Güçlü Seyrediyor

Küresel piyasalarda belirsizliklerin, bütçe tartışmalarının ve ticaret savaşlarının hakimiyetini sürdürdüğü gözlenirken, yurt içi piyasalardaki iyimserlik dikkat çekiyor. 31 Mart’ta gerçekleşecek olan seçimler öncesinde partiler adaylarını açıklamaya devam ediyor. Yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin 20 il için belirlediği adayları açıklaması bekleniyor. Bu ortamda döviz kurları gerilerken, borsa yükseliyor.

Dolar kuru ise yeni haftaya düşüş eğilimini sürdürerek 5,2395 liraya kadar düşüşerek 4 ayın en düşük seviyelerini gördü.

Dolar 5,2395 Lirayı GördüKapanışı 4 aya yakın sürenin en düşüğünden gerçekleştiren dolar kuru, yeni haftanın ilk işlem gününe 5,2939 liradan başladıktan sonra yerel yatırımcıların gelmesiyle düşüşünü hızlandırdı. Yüzde 1’e yaklaşan düşüşle 5,2546 liraya kadar inen dolar kuru, yüzde 0,62 oranında düşüşle 5,2395 liradan alıcı buluyor. Dolar kuru en son 8 Ağustos tarihinde 5,23 lira seviyelerini görmüş, ardından rekor yükselişe geçmişti.

Borsa İstanbul 100 endeksi yeni haftaya yüzde 0,56 oranında yükselişle 93 bin 521,69 puandan başlangıç yaptı.

Borsa İstanbul Yüzde 0,56 YükseldiGeçen haftayı da yükselişle 93 bin puan sınırından sonlandıran BIST 100 endeksi, uzun bir aradan sonra yönünü yukarı çevirme konusunda istikrarlı gözüküyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde menkul kıymet yatırım ortaklığı dışında tüm sektörler yükseliş gösterirken direnç seviyeleri 94 bin ve 95 bin olarak revize edildi.

New York ve Londra’da işlem gören Türkiye ETF’lerine yatırımcı girişi 6 haftanın en güçlü seviyesinde gerçekleşti.

New York ve Londra'da Türk ETF'lerine Güçlü GirişNew York ve Londra’da işlem gören en büyük iki Türkiye exchange traded fonuna (ETF) geçen hafta 9,61 milyon dolarlık giriş gerçekleştirken, bu seviye 12 Ekim haftasından bu yana görülen en güçlü giriş olarak kaydedildi.

New York’ta işlem gören iShares MSCI Turkey ETF‘sine giriş 6,4 milyon dolar olurken, haftalık bazda yüzde 0,6 oranında düşüş kaydetti. Londra’da işlem gören iShares MSCI Turkey ETF‘sine ise 2,5 milyon sterlin (3,2 milyon dolar) değerinde yatırımcı girişi oldu. Bu ETF ise yüzde 0,6 oranında yükseliş kaydetmişti.

Morgan Stanley stratejistleri ise gelişen piyasaların ayı piyasasından çıkarken, doların girdiğini dile getirmeye başladı.

Morgan Stanley Stratejistleri Dolarda Ayı Piyasası YorumuAralarında Mtthew Hornbach, Hans Redeker ve James Lord’un da bulunduğu Morgan Stanley stratejistlerinin ele aldıkları raporda, gelişen piyasaların ayı piyasasından neredeyse tamamen çıktıklarını belirttiler. Stratejistler ABD kredi piyasasında ayı piyasalarının sürmesi için henüz alan olduğunu söylerken, doların girmek üzere olduğuna dikkat çektiler.

Gelişen piyasalarda iyileşen kur görünümleri ile yerel para cinsinden tahvillerini güçlü paralar cinsinden tahvillere tercih eden şirketin stratejistlerine göre; dünya daha yavaş büyüme, daha yüksek enflasyona karşı karşıya ve G4 merkez bankaları sıkılaştırma politikalarına bağlı ve bu durum dolarda zayıflamaya yol açıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum