Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kuru Düşüşünü Hızlandırarak 5,23 Liranın Altına İndi

Dolar kuru yeni haftanın ilk işlem gününde düşüşünü hızlandırarak 5,25 liranın altında seyretmeye başladı ve ardından 5,22 lira seviyelerini gördü. İşte detaylar;

Dolarda düşüş eğilimi devam ederken, Türk lirasındaki değer kazanımları kurun normalleşmesini sağlıyor. Yüzde 1’i aşan düşüşle 5,25 lira sınırının altına gerileyen dolar kuru, gün boyunca ekside seyretti. Sabah saatlerinde açıklanan sektörel güven endekslerinin de Kasım ayında yükselişe işaret etmesi ile havanın iyimserleşmesi döviz piyasasına düşüş getirdi.

Güne 5,2939 liradan başlayan dolar kuru, yurt içi piyasaların açılışıyla birlikte düşüş eğilimi göstererek 5,2243 liraya kadar geriledi.

Dolar 5,2243 LiradaYüzde 1,30 oranlarını bulan sert düşüşle dolar kuru, normalleşme sürecini iyice hissettirmeye başladı. Ekonomik gündemin de sakin olması nedeniyle Türk lirasında değer kazanımları devam ediyor. Dolar kuru şu dakikalarda yüzde 1,29 oranında ekside 5,2255 liradan alıcı buluyor. Düşük seviyeleri koruyan dolar kurunun 5 liraya doğru gerilemesi bekleniyor.

6 liranın altındaki seyrini sürdüren Euro kuru ise yüzde 1,21 oranında ekside 5,9513 liradan işlem görüyor.

Euro 5,9513 LiradaEuro kurunda İtalya krizinin de etkisiyle gerileme yaşanırken, günün en düşük seviyesi 5,9394 lira ile kaydedildi. Güne 6,0110 liradan başladıktan sonra yurt içi piyasaların açılışıyla sert düşüş kaydeden döviz kurlarından biri oldu.

Diğer döviz kurlarında da benzer düşüşler kaydediliyor. Sterlin kuru yüzde 0,8 oranında düşüşle 6,7336, frank yüzde 1,31 ekside 5,2514 lirada seyrediyor. Tüm dövizler, Türk lirası karşısında değer kaybederken, en çok düşen kurlar; yüzde 3,17 ile Kazak tengesi, yüzde 2,54 ile Rus rublesi ve yüzde 2,30 ile Brezilya reali olarak görülüyor.

Rus varlıkları, Rusya ile Ukrayna arasında tırmanan gerginliğin yaptırım endişeleri artırması ile sert düşüşe geçti.

USD/RUB Gerginlikle YükseldiDün Rus savaş gemileri, Ukrayna savaş gemilerine Azak Denizi’nde Rus karasularına girdikleri iddiasıyla müdahalede bulundular. Bu haberin öncesinde, ABD’de teklif halindeki yaptırımların geri çekilebileceği konuşulmaya başlanmış ve ruble, dolar karşısında yüzde 1,29 oranında ekside 67,069 seviyesinden işlem görmüştü. Bugün ise en çok gerileyen gelişen piyasası parası oldu.

USD/RUB paritesi yüzde 1,09 oranında yükselişle 67,23 lira seviyelerinden işlem görürken, Rusya’da 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 10 baz puan yükselerek yüzde 8,9 seviyesini gördü. Bu seviye, kapanış seviyelerine göre yaklaşık 2 haftanın en yüksek seviyesine işaret ediyor.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Dolar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle