Yatırım yapmaya başla!

Dolar Gözünü Everest Dağına Dikti! Son Yükseliş 4 Liranın Sinyali mi?

Dolar TCMB sonrasında yükseklere gözünü dikti. Bu yükselişin 4 lira sinyali olduğu yorumları geliyor. İşte detaylar…
Dolar Gözünü Everest Dağına Dikti! Son Yükseliş 4 Liranın Sinyali mi?

Dolarda atraksiyon bitmek bilmiyor! Dün akşam saatlerinde 3,80’i gören ve ardından 3,77 seviyelerine geri dönen dolar, güne sakin başlamıştı. Ama TCMB’nin faiz oranları ile ilgili kararı sonrasında resmen uçuşa geçti ve yeniden 3,80 liranın üzerine yükseldi. Kademeli yükselişini sürdüren dolar, birçok uzmana göre 4 lira sinyali veriyor.

Dolarda görülen bu ani yükselişler, 4 lira korkusunu gün geçtikçe arttırıyor. Birçok kişiye göre yılsonunda 4 lira görülme ihtimali çok yüksek.

Dolarda 4 Lira Korkusu

Kurda bugün görülen yükselişin ana nedeni ise bankalara ilişkin olumsuz haberler. Dün Alman devlet bankaları ile finans kurumlarının Türk şirketlere kredi vermeyeceğinin duyurulması da 3,80’e ani bir selam çakmaya neden olmuştu. Bugün ise hem TCMB gerginliği hem de dış riskler doların yeniden atağa geçmesine neden oldu.

TCMB sıkı duruşta kararlılık mesajı vererek faizlerde değişikliğe gitmedi. Açıklamalarla dolar, 3,78 seviyesine kadar yükseldi.

TCMB Sonrası Yükselişe Geçti

Dolarda 2017 yılının başında görülen yükselişler ve 4 liraya fazlasıyla yakınlaşma, Türkiye’de piyasaları darmaduman etmişti. Ardından TCMB müdahaleleri ile düşüş sağlanmıştı. TCMB sürekli 3,50’nin altına işaret etse de bir türlü başarılı olunamamıştı. Tam 3,50’nin altına inildiğinde de ani bir yükselişle karşılaşıldı.

Haftanın geneline bakıldığında ise doların kademeli bir yükseliş kaydettiği görülüyor.

Dolar Kademeli Yükseliyor

Kasım ayında FED başkan adaylarının kesinleşmesi ve Aralık ayında ise faiz artırım ihtimalinin yükselmesi, doların ataklarını sürdüreceği anlamına geliyor. FED başkanlık yarışı zaten doların tansiyonunu yükseltmeye yetiyor. Bu nedenle özellikle yılsonuna doğru 4 lira seviyelerine hareketlenmenin olacağı düşüncesi güçleniyor.

Doların jeopolitik, siyasi ve ekonomik nedenlerle ani yükselişi, 4 liranın sinyallerini veriyor. Ama bu konuda TCMB’nin nasıl bir tavır takınacağı bilinemiyor.

Dolar 4 Lira Sinyali Veriyor

Birçok kişiye göre bunlar olası ve birkaç müdahale ile düşürülebilir seviyeler. Yine de durum detaylarıyla incelendiği zaman, oldukça vahim olduğu anlaşılıyor. Halihazırda 3,50 seviyeleri bile yüksekken 4’e yakın seviyeler, Türkiye’yi oldukça zorlayacağa benziyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum