Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Döviz Kurları Bir Kez Daha Rekor Tazeledi! Dolar 4,67’ye, Euro 5,50’ye Yükseldi

Dolar ve Euro rekorlarına akşam saatlerinde de devam ediyor. Salı gününü çok hareketli geçiren döviz kurlarından yeni rekorlar geldi!

Salı gününe yatay bir seviyeden start veren döviz kurları, öğleden sonra başlattığı yükselişini halen sürdürüyor. Gün içerisinde kademeli olarak yükselen kurlar saat 22:40’ta rekor tazeledi. Dolar 4,67, Euro 5,50 ve sterlin 6,28 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyelerini kaydetti.

Pazartesi gününü 4,57’lerde tamamlayan dolar, Salı gününe 4,58’den başladı.

Gün içerisinde en düşük 4,54’ü gören kurda dolar endeksindeki rallinin son bulması ve ABD Hazine tahvil faizlerindeki düşüşün etkisi oldu. Fakat aşağı yöndeki bu hareket çok kısa sürdü. Tüm bu gelişmelere rağmen yönünü yeniden yukarı çeviren Dolar/TL saat 23:43’te 4,6733 ile tarihi rekorunu yenilemiş durumda.

Aynı dakikalarda Euro 5,5086, sterlin 6,2821 lira ile zirveyi yeniledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bugün yayınladığı raporda Türkiye para politikasında bağımsızlığın azalmasının not üzerinde baskı yaratacağını belirtti. Societe Generale ise somut bir adım atılmaması halinde liradaki düşüşün hızlanarak devam edeceği uyarısında bulundu.

Standard & Poor’s tarafından yapılan değerlendirmede de benzer yorumlarda bulunuldu.

S&P yetkilisi, TL’deki sert düşüşlerin önüne geçilmemesi halinde Türkiye’nin mali durumunun hızla kötüleşeceğini söyledi. Lira dolar karşısında son beş gün içerisinde en fazla değer kaybeden para birimi oldu. 2018 yılının başından bu yanaki kayıplar ise %17’ye ulaşmış durumda.

Şu dakikalarda diğer tüm döviz kurları da artı yönde seyrediyor. 100 Japon yeni 4,1952, İsviçre frangı 4,6877, Rus rublesi 0,0746 ve İsveç kronu 0,5354 liradan işlem görüyor. Türk lirasının diğer ülke paraları karşısında hızla değer kaybetmesi karşısında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden TL çıkışı hamlesi geldi. KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, TL’deki kayıplardan çok etkilendiklerini, farklı bir para birimine geçişin gündemde olduğunu belirtti.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Dolar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle