Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Yeni Güne Dolar 4,67, Euro 5,47’den Başladı

Geride bıraktığımız seçimin ardından dalgalı seyreden döviz kurları bu sabahki işlemlere yatay başladı. Dolar 4,67 ve Euro 5,47'den açıldı.

Pazar günü yapılan seçimi, ilk turda Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanması ve ülkede siyasi belirsizliğin sona ermesi ilk etapta piyasalar tarafından olumlu karşılandı.

Dolar, seçimin kesin olmayan sonuçlarına göre kazanan tarafın belli olması ile Pazar gecesinden itibaren kademeli olarak düştü ve dün sabah erken işlemlerde 4,54’e kadar geriledi. Ancak gün içi en yüksek 4,72’yi görerek oldukça dalgalı saatler geçirdi. Bu sabah ise güne yatay bir başlangıç yaptı.

Pazartesi günü kapanışı 4,66’lı seviyelerden yapan dolar, bu sabah güne 4,67’den başladı.

Kur saat 09:00 itibarıyla 4,6791 liradan işlem görüyor. Dün gün boyunca yerli ve yabancı analistler seçim sonuçlarının piyasalara olan etkisini değerlendirdi. Genel olarak belirsizliğin sona erip, istikrarın yeniden sağlanmasına verilen ilk tepki pozitif oldu.

Öyle ki, dün öğleden önce Türk lirası dolar karşısındaki kazancını %3’ün üzerine çıkardı. Fakat bu olumlu seyir çok uzun sürmedi ve kur gün içi en yüksek 4,7234’e kadar çıktı. Aynı şekilde diğer döviz kurlarında da hızlı bir düşüş – yükseliş gözlendi.

Dün 5,2854’e kadar gerileyen Euro, Salı günkü işlemlerin açılışını 5,48’den yaptı.

Euro da tıpkı dolar gibi oldukça dalgalı bir seyir izledi. Dün gün içerisinde 5,2854’e kadar inen kur, daha sonra 5,50’nin üzerine çıktı. Kur şu dakikalarda 5,4874 liradan işlem görüyor.

Döviz Kurlarındaki Anlık Değişimleri Görmek için Tıklayınız…

Anadolu Yatırım analistleri tarafından yapılan değerlendirmede; bundan sonra gözlerin yeni kurulacak olan kabineye çevrildiği, TL varlıklarda volatilitenin azalması için ekonomi yönetiminde kimlerin yer alacağının ve nasıl bir politika izleneceğinin yakından takip edileceği belirtildi.

Borsa seçim sonrası yükselişini sonlandırırken, diğer yatırım araçlarında da dalgalanma görüldü.

Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi de sonuçların açıklanması ile birlikte yönünü yukarı çevirdi. Dün 99 bin puanın üzerine kadar çıkan endeks, gün boyunca satış ağırlıklı seyretti ve kapanışı %1,92 düşüşle 94.008 puandan yaptı. Bu sabah ise aynı seviyelerden açmaya hazırlanıyor.

Ağustos vadeli Brent petrol Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında fazla değişmedi ve varil başına 74,75 dolardan işlem gördü. Goldman Sachs analistlerinin, bu yaz 82 doların üzerine çıkmasını öngördüğü Brent petrol şu dakikalarda 74,79 dolarda seyrediyor.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Dolar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle