Paylaşım
in G+

Dolar 4,62, Euro 5,46 ve Sterlin 6,21 ile Rekor Tazeledi


 

Güne sakin başlayan döviz kurları öğleden sonraki işlemlerde adeta sıçrayışa geçti. Dolar 4,62, Euro 5,46 ve sterlin 6,21 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Para piyasalarında son durum şöyle...

Dolar dün öğleden sonra 4,60’laya dayanmıştı. Salı gününe 4,58 liradan başlayan kur, öğleden sonra yükselişini hızlandırdı ve 4,62 ile zirveyi yeniledi. Saat 14:20 sularında Euro 5,46, sterlin 6,21 ile tüm zamanların en yüksek seviyelerini kaydetti. ABD tahvil faizlerinde düşüş olmasına rağmen döviz kurlarında tansiyon düşmedi.

Güne 4,58’den başlayan dolar bir ara 4,54’lere gevşese de günün ikinci yarısında 4,6227 lira ile tarihi zirveyi gördü.

ABD tahvil faizlerinde düşüş olmasına, dolar endeksinin ise biraz gevşemesine rağmen para piyasalarında oldukça hareketli bir gün yaşanıyor. Kur öğle saatlerinde 4,59 civarında yatay seyrediyordu, ancak saat 13:55’te önce 4,61’i daha sonra da 4,62’yi geçerek yeni rekorunu kırdı.

Türk lirası yılbaşından bu yana dolar karşısında %17 değer kaybıyla, en fazla değer kaybeden ülke parası oldu. Uzmanlar enflasyondaki bozulmanın, cari açıktaki yüksek seviyenin, petrol fiyatlarının ve Standard & Poors’un Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin TL üzerinde baskı yarattığını ve negatif ayrıştığını belirtiyor.

Dün 5,41 ile tarihi zirveyi gören Euro ise 5,4620 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti.

Aynı dakikalarda sterlin 6,2146 lira ile rekor seviyeden işlem görüyor. Sabah 1,17 olan EUR/USD paritesi 1,1806’ya çıkmış durumda. Altının ons fiyatı da bu verilere paralel olarak artıya geçti ve ons başına 1.294 dolara fırladı. Bankacılar küresel etkenlerin yanında, yurt içi siyasi gelişmelerin TL üzerinde baskı yarattığını, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan gelecek olan somut bir hamlenin izlendiğini belirtiyor.

Piyasalar TL’deki sert satış baskısı nedeniyle Merkez Bankası’nın güven tesisi adına kayda değer adımlar atmasını bekliyor.

Merkez Bankası’nın bir sonraki Para Politikası Kurulu toplantısı 7 Haziran’da yapılacak. Fakat döviz kurlarında durmak bilmeyen rekorlar bu tarihten önce olağanüstü toplanarak, hatrı sayılır bir faiz artırımı yapılması beklentisini artırıyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, dolardaki rekorlardan sonra yaptığı değerlendirmede; “Türkiye’nin para politikası bağımsızlığında daha büyük aşınma, Türkiye’nin ülke kredi profili üzerinde daha da baskı yaratır” şeklinde bir uyarıda bulundu.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı