Yatırım yapmaya başla!

Moody’s Sonrası Dolar 4,45’i, Euro 5,28’i Aştı!

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in, Türk bankacılık sistemi hakkındaki olumsuz değerlendirmesi döviz kurlarına yeni rekorları getirdi. Dolar 4,45'i Euro 5,28'i aşarak tarihi zirveyi yenilediler.
Moody’s Sonrası Dolar 4,45’i, Euro 5,28’i Aştı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’deki makro trendlerin kredi notu için olumsuz olduğunu bildirdi. Kurum tarafından yayınlanan raporda, fonlama ve varlık kalitesi ile ilişkili aşağı yönlü risklerden kaynaklı olarak Türkiye’deki bankacılık sisteminin negatif görünümde olduğu belirtildi.

Yayınlanan bu olumsuz rapordan sonra döviz kurları bu sabah kırdığı rekorları egale ederek yeni zirveleri kaydetti. Dolar 4,45 lirayı, Euro 5,28 lirayı aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Borsa İstanbul ise kayıplarını artırarak 101 bin puana geriledi.

Güne 4,35’ten başlayan dolar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın para politikasına yönelik açıklamalarından sonra 4,39’u gördü.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye için yaptığı değerlendirmeden sonra ise yükselişini hızlandırdı. Kur saat 14:50’de 4,4502 lira seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro 5,2627 lira oldu. Moody’s raporunda; dış şok riskinin düşük olsa bile hala varlığını koruduğunun, bu durumun da Türk bankacılık sisteminde yatırımcılar üzerinde güven kaybına yol açtığı bildirildi.

Türk ekonomisinin 2018 yılında %4, 2019 yılında ise %3,5’e yavaşlayacağı söylendi.

Moody’s Analisti Dietmar Hornung,Türkiye’de bazı çıtaların geçen yıl zayıfladığını söylerken, yaklaşan seçimlere yönelik; “Türkiye’de yetkinin merkezileşmesinin kötü olmak zorunda olmadığı” ifadesini kullandı. Ayrıca ülkemizdeki Ortodoks olmayan para politikası konusunda endişeli olduklarını belirtti.

Bankacılık sisteminin negatif görünüme sahip olduğu bildirilirken, faaliyet ortamının, yavaşlayan ekonomik büyüme, etkin olmayan para politikası, işsizlik rakamları ve kurdaki yükseliş gibi faktörlerin etkisiyle olumsuz durumunda devam edeceği söylendi. Bunun yanında TL’nin değer kaybetmeye, kredi büyümesinin uluslararası sermaye yaratımının üzerinde olmaya devam etmesi halinde bile, bankaların sermaye seviyelerinin yeterli olmaya devam edeceği de eklendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum