Yatırım yapmaya başla!

Döviz Kurları Sakinleşmiyor! Dolar 4,12 Lirayı da Geçti

Döviz kurları aynı gün içerisinde bir kez daha rekor tazeledi. Uzmanlar dolardaki yükselişin ve TL'deki kayıpların sebeplerini değerlendirdi.
Döviz Kurları Sakinleşmiyor! Dolar 4,12 Lirayı da Geçti

Yurt içinde satış baskını sürüyor, döviz kurları rekorlar için adeta birbirleriyle yarışıyor. Günün ikinci yarısına başlarken dolar 4,09, Euro 5,04 ve sterlin 5,79 seviyelerini aşarak tarihi zirveleri yenilemişlerdi. Saat 16:15 itibariyle döviz kurlarından yeni rekorlar geldi. Piyasalarda son durum şöyle;

Saat 16:15’te dolar 4,12, Euro 5,09 ve sterlin 5,83 ile tüm zamanların en yüksek seviyelerini kaydettiler.

ABD ile Rusya arasında yaşanan jeopolitik gerilimin etkisi tüm piyasalarda hissedilirken, Türk lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Bu gelişmeler yaşanırken Standart Chartered bankasından Türk lirası için beklenmedik bir karar çıktı.

Dolar Fiyatlarındaki Anlık Değişimleri Görmek için Tıklayın

StanChart; ticari korumacılık kaygıları, küresel büyümenin yavaşlaması ve Rusya ile gerginliğin artması ile risk iştahının düştüğünü belirtti. Bu durumun lira ve ruble için negatif olduğunu belirterek her iki para biriminde de uzun pozisyonlarını kapattığını açıkladı.

Danske Bank ekonomistlerinden Vladimir Miklashevsky, Suriye’deki gelişmelerin hem lira hem de ruble üzerinde negatif etki yarattığını söyledi.

Rus ekonomiste göre de Türk lirası ve Rus rublesindeki sert satış dalgasının en büyük nedeni jeopolitik endişeler. Miklashevsky her iki para birimindeki değer kaybının da sürebileceğini, Suriye gelişmeleri konusunda son sözün ABD Başkanı Donald Trump tarafından söyleneceğini belirtti.

Ruble Fiyatlarındaki Anlık Değişimleri Görmek için Tıklayın

Rublenin makro tarafta daha korunaklı olduğunu söyleyen kıdemli ekonomist, Suriye ile ilgili gerginliğin düzelmesi halinde liranın çok çabuk toparlanacağını dile getirdi.

Avrupa’nın en büyük fon üreticilerinden Amundi’ye göre ise son dönemde değer kaybeden lira cazip seviyelere yaklaşıyor.

Amundi SA gelişen piyasalar tahvil yöneticisi Esther Law, lirada risk priminin fazlasıyla fiyatlandığını, yabancı yatırımcıların pozisyonlarının sınırlı olduğunu söyledi. Law, hükümetin daha yüksek büyüme istemesi sebebiyle Merkez Bankası’nın çekimser davrandığını, doların 4,20’ye yükselmesinin Merkez için büyük bir seviye olacağının altını çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum