Yatırım yapmaya başla!

Dolar Merkez Bankası Başkanı ve Trump Açıklamaları ile 4,09’a Geriledi

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'yın ilave sıkılaştırma yapılabileceği açıklaması, ABD Başkanı Donald Trump'ın ise Suriye'ye atılacak füzeler konusundaki paylaşımı doların 4,09 liraya inmesini sağladı.
Dolar Merkez Bankası Başkanı ve Trump Açıklamaları ile 4,09’a Geriledi

Dün oldukça yoğun saatler geçiren dolar bu sabah işlemlere 4,15 seviyesinden başladı. Yurt içinde piyasaları etkileyen önemli bir veri akışı bulunmazken, ABD ve Rusya’dan gelecek haberler gün boyu yakından izlendi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’ye yapacağı füze saldırısının tarihi konusunda net konuşmaması ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı’nın açıklamaları ile dolar saat 16:00 itibariyle 4,09’a geriledi.

Zirveden geri çekilmeye başlayan dolar Trump’ın Suriye’ye yönelik müdahale planlarının uzak bir tarihte uygulanabileceği mesajı ile gevşiyor.

Trump bugünkü paylaşımında, Suriye’ye yapılacak saldırının yakın bir zamanda da, çok uzak bir tarihte de olabileceğini söyledi. DAEŞ’i temizleme konusunda büyük iş çıkarmalarına rağmen bir teşekkür mesajı almadıklarını belirti. Dolar Trump’ın sözleri ve Merkez’de gelen açıklamalarla birlikte 4,09 liraya geriledi.

Dolar Kurundaki Anlık Değişimleri Görmek için Tıklayın

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, gerektiği takdirde ilave sıkılaştırma yapılacağını söyledi.

86. Olağan Genel Kurul’da konuşan Murat Çetinkaya, enflasyondaki seviyelerin halen çok yüksek olduğunu ve çekirdek enflasyondaki iyileşmenin sınırlı olduğunu ifade etti.

Çetinkaya son dönemdeki gelişmelerin enflasyona etkilerini yakından takip ettiklerini, fiyat istikrarının temel amaçlarını olduğunu ve bu hususta ellerindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceklerini belirtti. Eflasyonda belirgin bir iyileşme oluncaya kadar da, ihtiyaç duyulması halinde ek bir sıkılaştırma yapılabileceğini bildirdi.

Morgan Stanley’e göre Merkez Bankası Nisan ve Mayıs aylarında faiz oranını artıracak.

Morgan Stanley TCMB’nin 25 Nisan’da yapacağı toplantıda faiz değişikliği yapmayacağını belirtmişti. Fakat bu tahminini değiştirerek, Nisan toplantısı için 75 baz puanlık bir faiz artırımı öngördüklerini bildirdi. Söz konusu revizasyonda ise Türk lirasının son 10 gün içerisinde %5 civarında değer kaybetmesinin finansal istikrar ve fiyat endişelerini yükseltmesinin etkisi olduğu söylendi.

Merkez’in bunu yaparken politikasını basitleştirmesini beklediklerini söyleyen kurum, haftalık repo fonlama faizini kaldırmasını ve geç likidite penceresi faizinin %16 civarında belirlenmesini tahmin ettiklerini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum