Yatırım yapmaya başla!

Dolar Haftaya 4,09’dan, Euro 5,05’ten Başladı

Hafta sonu Suriye'ye yapılan saldırı hakkındaki gelişmeler izlenirken, döviz kurları haftaya yatay başladı. Dolar 4,09, Euro 5,05 lira seviyesinden işlem görüyor.
Dolar Haftaya 4,09’dan, Euro 5,05’ten Başladı

Jeopolitik gerginliğin zirve yaptığı bir hafta sonunu geride bıraktık. ABD, İngiltere ve Fransa ortaklığında Cumartesi sabahı Suriye’deki kimyasal silah depo ve tesislerine füze saldırıları düzenlendi.

ABD Başkanı Donald Trump böyle bir saldırının yapılacağını geçtiğimiz günlerde duyurmuş, ancak tarihi konusundaki belirsizliğini de korumuştu. Dolar ve Euro bu gelişmelerin yankılarının izleneceği haftaya yatay başladı.

Cuma gününü 4,09 liradan tamamlayan dolar, yeni haftaya da bu seviyeden başladı.

Dolar haftanın ilk gününe 4,0966 liradan başladı. Hafta sonu Suriye’ye yapılan saldırı sonrasında kurda yukarı yönde hareketin artacağını söyleyen uzmanlar, temkinli olunması gerektiğini ifade etti. Euro ise 5,0520 liradan haftaya start verdi. Diğer enstrümanlara baktığımızda; sterlin 5,84, İsviçre frangı 4,25, Rus rublesi 0,06 liradan işlem görüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar günü Üsküdar 6. Olağan İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada kur savaşları konusuna değindi.

Finans sektörüne seslenen Erdoğan; “Kalktılar bu ara bize kur savaşı ilan ettiler. Ne ilan ederseniz edin, avucunuzu yalarsınız” ifadesini kullandı. Böyle bir müdahalenin memlekete ihanet olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrasya Tüneli ve Marmaray projesi hakkında da bilgi verdi. Tüm dünyanın bu projelere gıpta ile baktığını söylerken, Üsküdar’ın 20 yıl içersinde geldiği noktayı, oluşan değişimleri anlattı.

Başbakan Binali Yıldırım da dolar kuru ve enflasyon hakkında açıklamalarda bulundu.

Son haftalarda yaşadığımız gerilim sebebiyle dünya savaşı çıkacak endişesinin gündeme geldiğini söyleyen Yıldırım, yaşanan bu süreçte İran para biriminin %48, Rus rublesinin %13 değer kaybettiğinin, Türk lirasında ise sadece %1-2 civarında dalgalanma olduğunu belirtti. Bunu fırsat bilenlerin ekonomik kriz geldiği algısı yarattığını, enflasyonun yükselmesi halinde daha da mutlu olacaklarını söylerken, muhalefete gönderme yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın gereken tedbirleri aldığını söyleyen Yıldırım, ekonomik göstergelerimizin söz konusu rakamları yansıtmadığını, Türkiye’nin G20 ülkeleri arasında en hızlı büyümeyi sağlayan ülke olduğunu hatırlattı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den de buna benzer bir açıklama gelmişti.

Uzmanlar, kur riskini azaltmak için alınan önlemlerin ne derece doğru olduğunu değerlendirdi.

Ocak ayında alınan bazı kararlar, 2 Mayıs itibari ile yürürlüğe konacak. Bunlar arasında yer alan ihracatçı olmayan şirketlerin dövizle borçlanmasını zorlaştırıcı kararın prensipte doğru olduğu, fakat geçiş sürecinde bazı hataların bulunduğu, bunun da kurdaki oynaklığı artırabileceği endişesi başta geliyor.

Bu kararın alınmasının ardından iş dünyası da kaygılarını dile getirmiş ve temkinli yaklaştığını belirtmişti. Alınan önlemlerin kısa vadede kurdaki oynaklı artırarak reel ekonomiye zarar vermesinin ihtimaller dahilinde olduğu belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum